Radość ks. Henryka Jankowskiego

4 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 13 lat)
ms
aktualizacja:13:28 (4 kwietnia 2008)
Najnowszy artukuł na ten temat Arcybiskup Gocłowski miał udar mózgu
Dwaj najsłynniejsi gdańscy kapłani: ks. Henryk Jankowski, dawny proboszcz parafii Św. Brygidy i abp. Tadeusz Gocłowski, jeszcze przez dwa tygodnie Metropolita Gdański. Więcej zdjęć (2)

Dwaj najsłynniejsi gdańscy kapłani: ks. Henryk Jankowski, dawny proboszcz parafii Św. Brygidy i abp. Tadeusz Gocłowski, jeszcze przez dwa tygodnie Metropolita Gdański.

fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Dwaj najsłynniejsi gdańscy kapłani: ks. Henryk Jankowski, dawny proboszcz parafii Św. Brygidy i abp. Tadeusz Gocłowski, jeszcze przez dwa tygodnie Metropolita Gdański.

fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Coraz więcej wskazuje na to, że Metropolitą Gdańskim zostanie konserwatywny biskup Sławoj Leszek Głódź. - Dobrze, bardzo dobrze - komentuje to ks. Henryk Jankowski.Abp. Sławoj Leszek Głódź. Nowy Metropolita Gdański? Więcej zdjęć (2)

Abp. Sławoj Leszek Głódź. Nowy Metropolita Gdański?

fot. katedrapolowa.pl

Abp. Sławoj Leszek Głódź. Nowy Metropolita Gdański?

fot. katedrapolowa.pl

To właśnie dzisiejszy ordynariusz diecezji prasko-warszawskiej miałby zostać następcą odchodzącego w kwietniu na biskupią emeryturę abp. Tadeusza Gocłowskiego. Choć spekulacje na temat następcy dzisiejszego metropolity trwają od dawna, od kilku dni coraz więcej źródeł wskazuje właśnie na Głodzia, jako na następnego lokatora pałacu biskupiego w Oliwie.

W czasie odbywającego się w mijającym tygodniu Gdańskiego Areopagu, dziennikarz-watykanista Jacek Pałasiński przekonywał, że w Rzymie już zapadła decyzja na temat nominacji Głodzia. - Moje watykańskie źródła podają, że decyzja zapadła już w ubiegłym tygodniu pod wpływem nacisków Episkopatu Polski.

Dziennikarz dziwił się tej decyzji, ponieważ jego zdaniem - co odnotowała Gazeta Wyborcza: - W Watykanie zdają sobie sprawę z jakościowej różnicy między Gocłowskim i Głodziem, dlatego są zdziwieni forsowaniem tej kandydatury.

Dodaje jednak, że różnica zdań między Watykanem a polskim episkopatem może poskutkować niespodziewaną przez nikogo decyzją.

Tymczasem o mianowaniu abp. Głodzia Metropolitą Gdańskim napisał publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz, powołując się przy tym na swoje źródła w Episkopacie Polski. - Gdańsk to faktycznie jedna z pereł w koronie Kościoła w Polsce. A dzieło abp. Gocłowskiego też imponujące, prócz oczywiście afery finansowej z diecezjalnym wydawnictwem Stella Maris - zauważa Szostkiewicz na swoim blogu.

Dalej już jednak nie jest tak miło: - Abp Gocłowski jak potrafił, tak służył Kościołowi w duchu Jana Pawła II: nie dzielił, nie jątrzył, nie podburzał przeciwko Europie i nie-Polakom. (...) W tym kontekście pogłoski o Głodziu są bardzo wymowne. Głódź jest - prócz abp. Michalika - najwyżej postawionym hierarchą wyraźnie życzliwym "Partii Radia Maryja". Ks. Jankowski podobno już odzyskał animusz. Zamiana Gocłowskiego na Głodzia to byłoby kolejne potwierdzenie, że trzy lata po śmierci Jana Pawła II Kościół hierarchiczny w Polsce odchodzi od Wojtyły w stronę Rydzyka.

Jeśli chodzi o animusz u dawnego legendarnego kapelana Solidarności, to faktycznie nie jest z nim najgorzej: - Jeśli Głódź tu przyjdzie, zrobi z tą diecezją porządek po Gocłowskim - powiedział Gazecie Wyborczej ks. Henryk Jankowski. - Dobrze, bardzo dobrze.

Abp Tadeusz Gocłowski przestanie być Metropolitą Gdańskim 17 kwietnia, czyli dokładnie 25 lat po wyniesieniu na godność biskupa kościoła katolickiego. Tuż po tej dacie powinniśmy poznać jego następcę.
Zastąpienie abp. Gocłowskiego, abp. Głodziem:
6%

nic nie zmieni, sytuacja gdańskiego kościoła pozostanie taka sama

68%

to zła decyzja, kapłana otwartego na świat, zastąpi konserwatysta

8%

to dobra decyzja, biskup szanujący tradycję zastąpi liberała

18%

jest mi to kompletnie obojętne

zakończona

łącznie głosów: 1664

ms