Rekord na psychologii

30 czerwca 2003 (artykuł sprzed 18 lat)
MM
Egzaminacyjna gorączka trwa. Stres dla zdających egzaminy na wyższe uczelnie może wywołać sama ilość kandydatów walczących o indeks. O jeden indeks psychologii Uniwersytetu Gdańskiego walczy prawie 25 osób.
- W tym roku padł rekord - potwierdza dr Tadeusz Zaleski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. - Na psychologię mamy 24,5 kandydata na jedno miejsce. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Oczywiście ta proporcja może jeszcze się zmienić, ponieważ inną sprawą są limity obowiązujące na poszczególne kierunki a inną liczba osób przyjętych ostatecznie na studia. Zazwyczaj przyjmujemy kilkanaście osób z końca listy z identyczną liczby punktów. Do tego dochodzą jeszcze odwołania. W ten sposób w zeszłym roku na psychologii zamiast 80 mieliśmy 126 studentów pierwszego roku.

Kolejne miejsce zajmuje pedagogika, gdzie na jedno miejsce przypada 14,6 kandydatów, następnie informatyka - 11,6 chętnych. Ciekawostką jest spadek popularności prawa. W tym roku o jeden indeks stara się tam niespełna pięć osób, w zeszłym kandydatów było dwa razy więcej. Spadło też zainteresowanie administracją - 3 chętnych. Rok wcześniej rywalizacja była większa - na jedno miejsce przypadało 11 kandydatów.

Z kolei do najbardziej popularnych kierunków na Politechnice Gdańskiej należy zarządzanie i marketing oraz biotechnologia - odpowiednio 9,6 i 6,5 kandydatów na jedno miejsce. Tradycyjnie oblegana jest też architektura, gdzie o jeden indeks walczy siedmiu kandydatów. Jest to też jeden z nielicznych kierunków na politechnice, gdzie rekrutacja nie przebiega tylko na podstawie konkursu świedectw. Nowością natomiast jest inżynieria materiałowa.

- Studenci tego kierunku mają możliwość nauki na trzech wydziałach - komentuje Beata Orzażewska, rzecznik prasowy PG. - To interdyscyplinarne studia, nie kształcimy tylko specjalistów wąskich dziedzin.

Najmniej trudności z dostaniem się na studia powinni mieć kandydaci na studia na Wydziale Mechanicznym oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa. Tam na jeden indeks przypada półtora chętnego.
Inaczej wygląda natomiast sprawa na uczelniach niepublicznych. Tam rekrutacja przebiega zazwyczaj według zasady kto pierwszy ten lepszy. Szkoły prowadzą zapisy od połowy maja lub początku czerwca aż do września lub października.

- Jesteśmy ze zrozumiałych względów bardziej elastyczni niż uczelnie państwowe - tłumaczy Stanisław Sobaszek, kanclerz Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej. - W tym roku możemy przyjąć do 1300 nowych studentów. Największą popularnością cieszy się zdecydowanie pedagogika i politologia.


MM

Opinie (28) 1 zablokowana

 • student PG

  WIL rules.Jest ciężko,ale warto.

  • 0 0

 • student

  taaa, ladowka rzadzi :) i ciezko rzeczywiscie jest :(

  • 0 0

 • do póki dzieci mi nie dorosną problem mnie nie dotyczy :)
  na swoje studia się dostałam, skończyłam i mogę teraz co najwyżej powspominać...

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.