stat

Rekordowa liczba projektów w gdańskim budżecie obywatelskim

1 kwietnia 2017, 12:00
Katarzyna Moritz

W tej edycji budżetu obywatelskiego w Gdańsku złożono 420 projektów, to najwięcej w historii budżetu. Nie dominują już siłownie czy remonty dróg, ale jest dużo ciekawych projektów miejskich. Prezentujemy niektóre z nich.Do północy 31 marca można było składać projekty w piątej już edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego. Już w południe w piątek było wiadomo, że złożono 420 projektów.

- To jest największa liczba ze wszystkich dotychczasowych edycji. Pierwsza edycja z 2009 roku, miała najwięcej do tej pory - 407 projektów. Jednak projekty będą jeszcze spływać, także drogą pocztową, szacujemy, że może ich być nawet 450 - wyjaśnia Sylwia Betlej, referatu komunikacji społecznej wydziału promocji w gdańskim magistracie.
Złożono też bardzo dużo projektów ogólnomiejskich, w systemie jest ich obecnie 60 szt. Jednak w tym przypadku część z nich może ostatecznie trafić do projektów dzielnicowych, gdyż niektórzy z wnioskodawców kwalifikuje swoje pomysły na wyrost dla całego miasta, a de-facto dotyczą one jednej dzielnicy.

- Jest znacznie więcej w tym roku projektów tzw. miejskich niż w ubiegłych latach. Czyli mieszkańcy poszli szerzej w kierunku żeby zgłaszać różnego rodzaju zajęcia dodatkowe, warsztaty, spotkania, są to projekty niewiążące się z żadną inwestycją. Mamy więc miej siłowni pod chmurką, mniej remontów dróg, a szersze spojrzenie na uatrakcyjnienie miasta, pobliskiej przestrzeni, nie tylko typowo infrastrukturalne - opowiada Sylwia Batlej.
Właściwej kwalifikacji projektów dokona zespół konsultacyjny. Zbierze się on prawdopodobnie po świętach Wielkanocnych.

Jakie w tym roku mieszkańcy zgłosili pomysły do BO?

Przystań plażowa dla amatorów żeglarstwa po morzu - to następna propozycja. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu: "Morskie żeglarstwo plażowe na małych łódkach, morska tradycja całkowicie jest zaniedbana. Na starych zdjęciach na plażach roiło się od łodzi. Kiedyś były to łodzie rybaków, dziś mogą to być łódki rekreacyjne". Przystań miałby stanowić jedynie podest leżący na plaży, dzięki któremu łatwiej dostarczyć łódkę do brzegu morza. Zaproponowano lokalizację w okolicach Parku Brzeźnieńskiego. Koszt 280 tys. zł.

Kolejnym ciekawym, choć nie nowym pomysłem, jest budowa wieży widokowej w Parku Oruńskim w sąsiedztwie zbiornika "Stara Orunia". Dzięki tej lokalizacji można by podziwiać piękny widok na Gdańsk oraz na Gdańskie Żuławy Wiślane. Szacunkowy koszty 960 tys. zł.

Zaproponowano też park orientacji uniwersalnej. Co to takiego? Miejsce to ma pomóc osobom z dysfunkcjami wyjść z domu i poruszać się w przestrzeni miejskiej. Będą mogły tam ćwiczyć i zdobyć umiejętności takie np. wsiadanie do komunikacji miejskiej, przechodzenie przez ulicę, poruszanie się po mieście, orientację w terenie. Park miałby powstać we Wrzeszczu na terenie Parku Akademickiego za ok. 1,3 mln zł.

Jeden z projektów złożył Maciej Korolczuk, dziennikarz z naszej redakcji. Zaproponował budowę sezonowego drewnianego deptaka wzdłuż plaży między Brzeźnem a Jelitkowem. 1,5 km deptak z drewnianych modułów rozkładany byłby na plaży w pobliżu pasa wydmowego na okres od początku czerwca do końca września, co pozwoliłoby uniknąć zniszczenia przez jesienny, zimowy i wiosenny sztorm. Dzięki pomostom spacerujący mogliby się cieszyć widokiem na morze, bez konieczności wchodzenia na piasek i między innych plażowiczów. Szacunkowy koszt 1,1 mln zł.

Jest też sporo pomysłów na małą architekturę przy zbiornikach wodnych lub przy kanale Raduni, domków na drzewie w każdym gdańskim parku czy budowa wybiegu dla słoni w ZOO.

Zgłoszone projekty można zobaczyć na stronie internetowej gdańskiego budżetu obywatelskiego.

W tej edycji na realizację projektów mieszkańców przeznaczonych zostanie 14 mln zł, w tym 2,8 mln zł na projekty ogólnomiejskie i 11,2 mln zł na projekty w dzielnicach. Najwięcej zyskają największe z nich: Chełm będzie miał do wydania ponad 1 mln zł, Przymorze Wielkie - 600 tys. zł, a Śródmieście, Ujeścisko czy Piecki-Migowo - ponad 500 tys. zł.

Głosowanie nad projektami przewidziano w terminie od 18 września do 2 października 2017 r. Ostateczna weryfikacja projektów powinna nastąpić do 21 lipca.
Czy któryś z twoich znajomych osobiście złożył projekt do budżetu obywatelskiego?
23%

tak, nawet w obecnej edycji

5%

tak, ale nie wiem czy go poprę

72%

nie, nic mi o tym nie wiadomo

łącznie głosów: 541