Rekordowa liczba turystów w Gdańsku w 2021 roku

6 listopada 2021, 9:00
Rafał Borowski
W przeprowadzonych wśród turystów badaniach średnia ocena pobytu wyniosła 8,8 na 10 możliwych punktów. Więcej zdjęć (2)

W przeprowadzonych wśród turystów badaniach średnia ocena pobytu wyniosła 8,8 na 10 możliwych punktów.

fot. Hamlet1207/Trojmiasto.pl

W przeprowadzonych wśród turystów badaniach średnia ocena pobytu wyniosła 8,8 na 10 możliwych punktów.

fot. Hamlet1207/Trojmiasto.pl

Branża turystyczna podsumowała rok 2021 w Gdańsku. Okazuje się, że latem miasto odwiedziło więcej gości niż w rekordowym dotychczas roku 2019. Warto przy tym zaznaczyć, że 80 proc. spośród 1 105 662 turystów stanowili goście z głębi naszego kraju.Przypomnijmy: w marcu opublikowaliśmy statystyki dotyczące ruchu turystycznego nad Motławą za rok 2020. Z punktu widzenia wpływów do budżetu miasta, a także kas lokalnych przedsiębiorców, nie napawały one optymizmem.

Towarzyszące pandemii koronawirusa obostrzenia spowodowały, że w 2020 roku w Gdańsku było niemal o połowę mniej turystów niż w roku 2019. Spadek wyniósł dokładnie 44 proc.

Czytaj więcej: 44 proc. mniej turystów odwiedziło Gdańsk w 2020 r.

Gdańska Organizacja Turystyczna udostępniła właśnie statystyki, podsumowujące ruch turystyczny podczas tegorocznych wakacji. Uściślając, chodzi o liczbę gości, którzy spędzali urlop w Gdańsku od początku czerwca do końca sierpnia. Tym razem wnioski są nadzwyczaj zadowalające.

Najwięcej turystów krajowychOkazuje się, że liczba turystów znacznie wzrosła, przekraczając nawet liczbę z analogicznego okresu w roku 2019. Co więcej, właśnie dwa lata temu odnotowano rekordową liczbę odwiedzin w sezonie wakacyjnym.

- 1 105 662. Tylu gości odwiedziło nas tego lata. Dla porównania, w świetnym turystycznie roku 2019 było to 1 098 430, zaś w mocno dotkniętym pandemią roku 2020 - 960 tys. Bardzo nas cieszy powrót turystów. Potwierdza się, że goście chcą odkrywać nasz kraj, a Gdańsk jest tego najlepszym przykładem. Wiedzieliśmy, że będzie to bardziej udane lato niż to poprzedniego roku, ale ten wynik jest wprost kapitalny, z czego jesteśmy bardzo dumni - kwituje Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
Zdecydowana większość turystów to nasi rodacy, stanowili oni ponad 80 proc. Przyjeżdżali oni głównie z Mazowsza, Wielkopolski, Śląska, a także głębi naszego województwa.

Garść statystyk udostępnionych przez Gdańską Organizację Turystyczną. Więcej zdjęć (2)

Garść statystyk udostępnionych przez Gdańską Organizację Turystyczną.

mat. pras.

Garść statystyk udostępnionych przez Gdańską Organizację Turystyczną.

mat. pras.


Spory spadek liczby BrytyjczykówW statystykach dotyczących cudzoziemców zaskoczenia nie było. Najwięcej z nich pochodziło z Niemiec i krajów skandynawskich. Stanowili oni odpowiednio 22 i 14 proc. zagranicznych gości.

- Cieszy z pewnością pojawienie się większej liczby gości z Francji - 6 proc. Niestety, w tym samym czasie mocno zmniejszył się ruch z Wielkiej Brytanii, spadł do 5 proc. Z tą ostatnią kwestią związany jest fakt, że tak popularne do niedawna podróże samolotami wybrało jedynie 7,3 proc. gości. Zamiast tego częściej podróżowali autem - blisko 62 proc. oraz koleją - ponad 20 proc. - wylicza Michał Brandt, rzecznik prasowy Gdańskiej Organizacji Turystycznej, która udostępniła statystyki.
Na koniec warto wspomnieć, że Gdańsk może pochwalić się wysoką oceną pobytu przez turystów. W badanym okresie wyniosła ona 8,8 na 10 możliwych punktów.
Gdzie spędziłe(a)ś wakacyjny urlop w tym roku?
30%

za granicą

39%

w kraju

18%

pozostałe(a)m w domu

13%

nie miałe(a)m urlopu

zakończona

łącznie głosów: 1900

Opinie wybrane


wszystkie opinie (219)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.