Rekordowa liczba wniosków do Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku

6 lipca 2020, 20:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Tor dla rolkarzy na Jasieniu będzie gotowy w październiku

- Mamy rekord - mówią gdańscy urzędnicy, którzy w niedzielę o północy zakończyli przyjmowanie wniosków do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Tylko w samym systemie elektronicznym wpłynęło ich ponad 600. O tym, które zostaną zrealizowane, zdecydują mieszkańcy w listopadowym głosowaniu. Do rozdzielenia jest 18,4 mln zł.629 projektów złożonych w systemie elektronicznym, w tym blisko 150 zgłoszonych w ramach tegorocznej nowości, czyli Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Ta liczba jeszcze wzrośnie, bo do Urzędu Miejskiego w Gdańsku wpłyną wersje papierowe wniosków, wysłane pocztą. Ale i bez nich już pobito rekord, będzie więc w czym wybierać.

- Tak duża liczba projektów "zielonych" potwierdza dobry kierunek zmian w budżecie obywatelskim. Mieszkańcy złożyli bardzo dużo projektów związanych z nasadzeniami, łąkami kwietnymi czy ochroną terenów zielonych - uważa Zuzanna Gajewska z gdańskiego magistratu.
Najwięcej złożonych projektów związanych jest z rekreacją i dbaniem o wspólną przestrzeń. Jak wskazują urzędnicy, minął już czas dominacji projektów poświęconych remontom dróg czy chodników.

- Pojawia się coraz więcej oryginalnych, nieszablonowych propozycji jak np. murale, wystawy, kompostowniki - mówi Gajewska.
Wszystkie złożone projekty muszą teraz przejść weryfikację formalną, a więc przede wszystkim sprawdzenie zachowania warunku dostarczenia wniosków z podpisami poparcia mieszkańców. To ważny, ustawowy warunek przyjęcia wniosku do dalszej oceny, którą będzie sprawdzenie m.in. kosztów projektu, możliwości realizacji czy zgodności z prawem.

Ważnym elementem będzie też sprawdzenie, czy projekty zostały prawidłowo zakwalifikowane jako dzielnicowe czy ogólnomiejskie. Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że wnioskodawcy często przypisują swoje projekty do nieodpowiedniej kategorii, więc można spodziewać się wielu zmian w tym zakresie.

Przejrzyj wszystkie zgłoszone projekty

Weryfikacja projektów potrwa do 15 października, a głosowanie odbędzie się od 16 do 30 listopada. W puli gdańskiego BO jest w sumie 18,4 mln zł.

W Gdyni już po głosowaniu, Sopot zweryfikował projektyW Gdyni pod koniec czerwca zakończyła się kolejna edycja BO. W jej ramach zrealizowanych będzie 116 projektów dzielnicowych i jeden projekt miejski, którym będzie zakup wozu strażackiego dla strażaków z Wiczlina.

Wyniki BO w GdyniOgólna frekwencja wyniosła 12,66 proc., co oznacza, że głosowało 28 943 mieszkańców miasta. Dla porównania w zeszłym roku głosowało 32 263 tys. mieszkańców, czyli 13,51 proc. gdynian.

W Sopocie projekty złożone do BO przeszły już weryfikację. Głosowanie odbędzie się tam w dniach 7-21 września.
W jaki sposób angażujesz się w Budżet Obywatelski?
5%

zgłaszam swój projekt i głosuję

71%

biorę udział tylko w głosowaniu

24%

wcale się nie angażuję, nie biorę w tym udziału

zakończona

łącznie głosów: 946