stat

W jednym czasie remont Świętokrzyskiej i brak dojazdu do Warszawskiej

11 września 2019, 20:00
Michał Brancewicz

W czwartek, po porannym szczycie, rozpocznie się pierwsza część remontu ul. Świętokrzyskiej w Gdańsku. Prace będą prowadzone na jezdni w kierunku Gdańska, na odcinkach o długości ok. 50 m, gdzie będzie obowiązywał ruch wahadłowy. Jeszcze we wrześniu planowane jest zamknięcie fragmentu ul. Jabłoniowej, co uniemożliwi dojazd do ul. Warszawskiej. Mieszkańców południa Gdańska czeka paraliż.Rozpoczęcie remontu ul. Świętokrzyskiej to wiadomość, która powinna cieszyć kierowców, bo przecież zyskają nową nawierzchnię jezdni, po której jeżdżą na co dzień, ale przez najbliższe miesiące prace przysporzą im jednak głównie nerwów.

Nawet bez remontów jednopasmowa w każdym kierunku Świętokrzyska często się korkuje, a na dokładkę drogowcy zaplanowali początek prac na wrzesień, kiedy ruch po wakacjach znacząco wzrasta.

Inwestycja, którą za ponad 5 mln zł zrealizuje firma MTM, obejmuje trzy zadania.

Trzy etapy prac i odrębne terminy realizacji:


  1. Etap I - polegający na poprawie nawierzchni ok. 350-metrowego fragmentu ul. Świętokrzyskiej, na odcinku od ul. Wieżyckiej do ul. Wielkopolskiej - potrwa do końca roku.

  2. Etap II - obejmujący budowę kanalizacji sanitarnej wzdłuż ul. Świętokrzyskiej od budynku nr 76A w kierunku ul. Wieżyckiej oraz przebudowę sieci wodociągowej z przyłączami na odcinku od ul. Wieżyckiej do ul. I Brygady - potrwa do końca roku.

  3. Etap III - realizowany w formule "zaprojektuj i zbuduj", gdzie wykonawca najpierw opracuje dokumentację projektową, na podstawie której wykona przebudowę fragmentu ul. Bergiela, polegającą na wydłużeniu pasa do skrętu w prawo w Świętokrzyską - potrwa do końca lutego 2020 roku.


Na pierwszy ogień idzie ok. 200-metrowy odcinek od skrzyżowania z ul. Wieżycką do posesji nr 69.

- Prace prowadzone będą na odcinkach ok. 50 m, a zawężenie jezdni przesuwać się będzie w miarę postępu robót. Na zawężonym odcinku jezdni obowiązywać będzie ruch wahadłowy - informuje Agnieszka Zakrzacka, kierownik biura komunikacji w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Ruch sterowany będzie sygnalizacją świetlną, a dodatkowo w okresie szczytu porannego i popołudniowego, między godz. 6 a 10 i 14 a 19, sterowanie ruchem będzie wspomagane ręcznie, dając priorytet relacji bardziej obciążonej.
Te prace potrwają około trzech tygodni.

Zamknięty fragment Jabłoniowej do WarszawskiejNa domiar złego, na stronie internetowej Robyga pojawiła się informacja, że w związku z budową Nowej Bulońskiej, od 16 września, na trzy miesiące, miasto chce całkowicie zamknąć odcinek ul. Jabłoniowej między ul. Lawendowe Wzgórze a ul. Warszawską.

W związku z tym urzędnicy potrzebują zezwolenia od dewelopera na puszczenie ruchu przez jego osiedla. Robyg wyraził zgodę jedynie na udostępnienie ulicy pojazdom komunikacji miejskiej.

Takie rozwiązanie nie podoba się z kolei mieszkańcom osiedli, którzy obawiają się nadmiernego ruchu na drogach wewnętrznych.

- Nie potwierdzamy tego terminu, sprawa nie jest jeszcze przesądzona - zastrzega Agnieszka Zakrzacka.
W czwartek zmianą organizacji ruchu ma zająć się komisja ds. bezpieczeństwa.

Jeśli tak się stanie, to kierowcom z Południa Gdańska pozostanie dojechać do centrum ul. Leszczynową i Kartuską albo cofnąć się na obwodnicę.
Czy remont Świętokrzyskiej utrudni ci codzienne przejazdy?
tak, bardzo
tak, ale w niedużym stopniu
nie, wcale