Remont ostatniego odcinka nabrzeża Polskiego Haka w Gdańsku

17 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba
Wzmacnianie nabrzeża przy Polskim Haku. Film z wiosny 2019 r.

Prace przedstawiają remont nabrzeża XVII, położonego tuż obok nabrzeża Polski Hak.


Liczne zapadliska, braki elementów umocnienia skarp i uszkodzenia - nabrzeże na Polskim Haku rozpaczliwie domaga się remontu. Urzędowi Morskiemu w Gdyni udało się rozstrzygnąć przetarg, którego efektem ma być poprawienie stanu linii brzegowej. Koszt tej części inwestycji oszacowano na niemal 22 mln zł.Polski Hak był wodnymi rogatkami miasta w XVI w. Możliwość wpływania do miasta ograniczona była w tym miejscu przeciągniętą nad wodą liną. Przez kolejne lata była to głównie siedziba rybaków - rozwijały się tu przetwórnie rybne.

Po II wojnie światowej działały tutaj Zakłady Rybne Gdańsk, na samym zaś cyplu od 1970 r. znajdowała się baza Spółdzielni Rybackiej "Jedność Rybacka".

Teraz jest to miejsce opuszczone i zaniedbane, ale to się zmienia. Jak zapowiadają przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni - przebudowany zostanie 350-metrowy odcinek nabrzeża.

Do końca roku zakończone będą trzy przedsięwzięcia dotyczące remontu nabrzeży: Flisaków II (143,15m); Retmanów (ok. 938,9m); XVIII- Sienna Grobla (ok.533m). Więcej zdjęć (4)

Do końca roku zakończone będą trzy przedsięwzięcia dotyczące remontu nabrzeży: Flisaków II (143,15m); Retmanów (ok. 938,9m); XVIII- Sienna Grobla (ok.533m).

graf. trojmiasto.pl

Do końca roku zakończone będą trzy przedsięwzięcia dotyczące remontu nabrzeży: Flisaków II (143,15m); Retmanów (ok. 938,9m); XVIII- Sienna Grobla (ok.533m).

graf. trojmiasto.pl

- Powodem jest zły stan techniczny. Przebudowywany odcinek połączy się z realizowanymi obecnie nabrzeżami XVIII i Flisaków - tłumaczy Magdalena Kierzkowska z UM w Gdyni.
3 października podpisano umowę na przebudowę wspomnianego nabrzeża, a plac budowy wykonawcy przekazano kilkanaście dni później. Obecnie - usłyszeliśmy od urzędników - trwa przygotowanie do rozpoczęcia prac.

- Umowę podpisano na 21,9 mln zł brutto. Zamawiający realizuje inwestycję w ramach projektu unijnego i pozyskał na ten cel pieniądze z funduszy unijnych - wskazuje Magdalena Kierzkowska.
Inwestycja zakończyć się ma w ciągu 16 miesięcy od dnia podpisania umowy. Nabrzeże powinno więc być gotowe na koniec lutego 2021 r.Popularne tereny za OłowiankąW ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie inwestorów terenami za Ołowianką znacznie się zwiększyło, na co wpływ miało też otwarcie kładki przez Motławę.

Pomysły na Motławę. Najpierw nabrzeża, potem Targ RybnyPowstają w tym miejscu także inwestycje mieszkaniowe: Riverview i Nadmotławie, a w planach są kolejne - m.in. hotele i mieszkania.

Nieruchomości na wynajem i do kupienia w Śródmieściu

2 pokojowe piękne mieszkanie w centrum Gdańska, nowe budownictwo
2 500 zł
Gdańsk Śródmieście
Sprzedam mieszkanie w centrum - Gdańsk Śródmieście
494 000 zł
Gdańsk Śródmieście
2 apartamenty - idealne pod inwestycje!!
849 000 zł
Gdańsk Śródmieście
Czy byłe(a)ś kiedyś na Polskim Haku?
20%

tak, dość często

40%

zdarzyło mi się, ale nie bywam tam często

40%

nigdy

zakończona

łącznie głosów: 961