Reportaż o szkole im. Jana de la Salle zostanie wyemitowany, ale we fragmentach

16 stycznia 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Marzena Klimowicz-Sikorska

Po nieco ponad roku od wyemitowania w TVP zwiastuna reportażu na temat nieprawidłowości, do jakich miało dojść w renomowanej gdańskiej szkole im. św. Jana de La Salle zobacz na mapie Gdańska, kierowanej przez zakonników ze Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich, miała odbyć się pierwsza rozprawa. Na niecałe dwie godziny przed jej rozpoczęciem duchowni wycofali pozew przeciwko telewizji. TVP zapowiada, że zamierza wyemitować fragmenty materiału.Zwiastun reportażu, który wywołał spore zamieszanie wokół szkoły im. św. Jana de la Salle.
W środę miała odbyć się pierwsza rozprawa z powództwa zakonników prowadzących szkołę de la Salle o naruszenie dóbr osobistych przez TVP. Jednak na dwie godziny przed jej rozpoczęciem do Sądu Okręgowego w Gdańsku wpłynął wniosek o cofnięcie powództwa, wobec czego sędzia umorzył całą sprawę.

Przeczytej więcej o reportażu na temat de la Salle.

- Wycofanie pozwu interpretujemy jako przyznanie, że materiał został przygotowany ze 100 proc. zachowaniem sztuki dziennikarskiej, zarówno przez dziennikarza, jak i producentów programu - mówi Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP.

Powodów swojej decyzji nie chciał tłumaczyć brat Janusz Robionek, dyrektor placówki i odesłał nas do swojego adwokata, mec. Janusza Masiaka.

- Powód nie chciał, żeby sprawa toczyła się w sądzie, więc zdecydował o wycofaniu pozwu - mówi mec. Masiak. - Natomiast trudno mi powiedzieć, co będzie dalej z reportażem.

Władze TVP, dla których decyzja zakonników była zaskoczeniem, analizują przyszłość materiału, który miał zostać wyemitowany 27 listopada 2012 r. i przedstawiać kompromitujące dla szkoły zachowanie duchownych, a który został zablokowany przez zakonników niecałą dobę później na ponad rok.

- Czy wyemitujemy go w całości - tego nie wiem - dodaje rzecznik TVP. - Reportaż powstał jako materiał interwencyjny, a według naszych informacji od tamtego momentu sytuacja w szkole bardzo się zmieniła, nie pracuje już w niej żadna z osób, o której mowa w materiale, a dyrekcja przeprosiła rodziców. Stąd nasz namysł, jakiemu celowi miałoby służyć emitowanie materiału w całości. Na pewno będziemy chcieli pokazać te fragmenty, które wyeliminują wszelkie wątpliwości co do rzetelności dziennikarskiej. Pozew w pewnym sensie nas zniesławił, więc chcemy udowodnić, że reportaż powstał z zachowaniem pełnej rzetelności dziennikarskiej.

Najprawdopodobniej obszerne fragmenty reportażu ukażą się w najbliższym wydaniu programu Magazyn Ekspres Reporterów, czyli we wtorek.
Czy chciał(a)byś zobaczyć pełen reportaż o nieprawidłowościach w szkole im. św. Jana de la Salle w Gdańsku?
77%

zdecydowanie tak, choćby po to, by rozwiał wszelkie wątpliwości na temat tego, co się działo w tej szkole

12%

raczej tak, ale nie jestem pewien(pewna), czy dziś będzie miał on takie samo znaczenie, jak rok temu

11%

nie, bo materiałów interwencyjnych nie ma sensu puszczać po takim czasie

zakończona

łącznie głosów: 846