Ratusz na Oruni i biurowiec na Dolnym Mieście do remontu

14 stycznia 2020, 13:30
Rafał Borowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Rewitalizacja ratusza na Oruni zbyt kosztowna

Dawny ratusz przy ul. Gościnnej 1 na Oruni oraz budynek biurowy przy ul. Królikarnia 13 na Dolnym Mieście przejdą niebawem gruntowną modernizację i będą służyć wszystkim mieszkańcom dzielnicy. Właśnie ogłoszono przetargi na te inwestycje.Gruntowne remonty wspomnianych budynków na Oruni i Dolnym Mieście to element szerszego programu, którego celem jest rewitalizacja wybranych dzielnic Gdańska. Innymi słowy, chodzi o tchnięcie "nowego ducha" w zdegradowanych częściach miasta, aby podnieść w nich jakość życia.

Warto podkreślić, że pojęcie rewitalizacji obejmuje w tym kontekście nie tylko odnowienie budynków czy ulic nadgryzionych zębem czasu, ale także ulokowanie nowych instytucji, które będą służyć wszystkim, okolicznym mieszkańcom, np. biblioteka, świetlica czy dom kultury.

Program rewitalizacji gdańskich dzielnic obejmuje cztery obszary: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunię oraz Biskupią Górkę wraz ze Starym Chełmem. Jego koordynatorem jest Biuro Rozwoju Gdańska, a część kosztów jest pokrywana z unijnej kasy.

Fundacja, rada dzielnicy i mediatekaBudynek przy ul. Gościnnej 1 powstał w roku 1867. Jak sama nazwa wskazuje, do końca 1945 r. pełnił funkcję lokalnego magistratu. Po wojnie mieścił się w nim kolejno urząd stanu cywilnego, komisariat Milicji Obywatelskiej, a po zmianach ustrojowych komisariat policji. Stróże prawa rezydowali tutaj do roku 2010. Od tego czasu okazały gmach - którego elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter, czyli patronek sprawiedliwości i urodzaju z mitologii greckiej - pozostaje bez gospodarza.

Już niebawem w historii dziejów dawnego ratusza pojawi się kolejny rozdział. Planuje się umieszczenie w nim aż trzech instytucji: Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, siedziby Rady Dzielnicy Orunia-św. Wojciech-Lipce oraz mediateki, czyli multimedialnej biblioteki, w której można wypożyczyć nie tylko książki, ale również filmy czy płyty.

Budynek przejdzie kapitalny remont. Metamorfozie ulegnie także najbliższe otoczenie, w którym pojawią się nowe ławki i stojaki na rowery. Jeśli procedura przetargowa przebiegnie bez zakłóceń, prace budowlane zakończą się we wrześniu 2021 r.

- Przewiduje się przebudowę wewnętrznego układu pomieszczeń, wymianę dachu, przebudowę schodów i istniejących pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Wnętrze zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in. zostanie zainstalowana winda. Zakres zadania przewiduje wykonanie nowych instalacji wewnętrznych: elektrycznej, oświetlenia ogólnego, telekomunikacyjnej, wodociągowo-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z instalacją gazową oraz wentylacją mechaniczną. W budynku zostaną wymienione okna, drzwi i posadzki. Obiekt będzie również monitorowany - wylicza Aneta Niezgoda z biura prasowego Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Zajęcia edukacyjne i poradnia psychologicznaNatomiast w budynku przy ul. Królikarnia 13 na Dolnym Mieście mieszczą się obecnie biura Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Motława". Nie jest to budynek historyczny. Swoim klockowatym wyglądem - delikatnie mówiąc - wyróżnia się na tle położonych w pobliżu kamienic z przełomu wieków. Składa się z trzech prostopadłościanów - jednego dwukondygnacyjnego i dwóch jednokondygnacyjnych.

Urzędnicy planują umieścić w nim Placówkę Wsparcia Dziennego. Będą tutaj prowadzone zajęcia edukacyjne oraz udzielane porady psychologiczno-pedagogiczne dla najmłodszych, nastolatków i ich opiekunów. Kapitalny remont budynku ma zakończyć się jeszcze przed końcem tego roku. Wykonawca będzie miał na realizację zadania 10 miesięcy od daty podpisania umowy.


- Zadanie uwzględniać będzie m.in. osuszenie fundamentów i ścian zewnętrznych budynku, podłączenie go do sieci CO, wyposażenie w windę i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto budynek zostanie docieplony. Wymieniony zostanie dach, a wewnątrz położone zostaną nowe posadzki. W zakresie inwestycji jest także montaż nowych okien i drzwi. Podobnie jak w przypadku budynku dawnego ratusza, wymienione zostaną także instalacje wewnętrzne. Wokół budynku pojawi się także oświetlenie i monitoring - uzupełnia Niezgoda.
Zgodnie z nowym przeznaczeniem przed budynkiem pojawią się nie tylko ławki i stojaki na rowery, ale również altana sceniczna, a tereny zielone zostaną zagospodarowane w taki sposób, by służyły rekreacji.
Czy twoja dzielnica wymaga rewitalizacji?
49%

tak, moja dzielnica jest zaniedbana

26%

to zależy, wymagają jej tylko niektóre rejony

25%

nie, moja dzielnica jest dobrze utrzymana

zakończona

łącznie głosów: 661