stat

Mevo wstrzymuje rezerwacje do połowy sierpnia

15 maja 2019, 14:45
rb

Od 30 maja do połowy sierpnia nie będzie możliwości zarezerwowania roweru w systemie Mevo. Oczywiście z pojazdów nadal będzie można korzystać, ale wypożyczanie odbywać się będzie na miejscu przy stacji. W ten sposób rowery mają być efektywniej wykorzystywane.Operator systemu Mevo poinformował w środę o planowanych zmianach w regulaminie i wyłączeniu możliwości dokonywania rezerwacji roweru w okresie od 30 maja do 14 sierpnia.

Chcemy, aby rowery były w pełni wykorzystywane. Niestety, ale zdarzały się przypadki, że rower był kilkukrotnie zarezerwowany bez wypożyczenia - w tym momencie ktoś inny mógłby z niego korzystać - wyjaśnia Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike Polska. - Chodzi o to, żeby zwiększyć liczbę rowerów dla użytkowników. Rezerwacja jest bardzo wygodną opcją, ale dla rezerwującego, a nie osoby, która aktualnie znajduje się przy rowerze i nie może go wypożyczyć.
Ta decyzja wywołuje skrajne opinie wśród użytkowników.

- Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Nie raz widziałam jak ktoś odchodzi z kwitkiem spod stacji, bo chociaż rower tam był, to był przez kogoś zarezerwowany. Sama również czekałam, czy rower się zwolni i w końcu nikt faktycznie nie przyszedł. A w tym czasie czy ja czy inna osoba, moglibyśmy z niego skorzystać - argumentuje pani Magdalena.
Jednak nie wszystkim ten pomysł się podoba.

- To fatalne rozwiązanie. Korzystam z Mevo codziennie i codziennie wypożyczam rower po wcześniejszej rezerwacji. Biorąc pod uwagę, że na stacjach stoją albo pojawiają się pojedyncze rowery, bez możliwości rezerwacji o ich wypożyczeniu będzie decydował przypadek i "kolejność zgłoszeń". Wprowadzanie dodatkowego czynnika rywalizacji o rower to działanie zniechęcające użytkowników do korzystania z roweru. Komu będzie chciało się iść 100 czy 200 metrów do stacji po stojący tam rower, wiedząc, że ktoś nim może odjechać na moich oczach - mówi pan Maciej.
Jednak tu warto wspomnieć, że w ostatnim czasie system zaczyna sprawniej działać i codziennie notuje większą liczbę dostępnych rowerów. Prezes Nextbike Polska Paweł Orłowski wspominał w wywiadzie z portalem Trojmiasto.pl, że wstrzymanie możliwości dokonywania opłat było dobrym posunięciem, bo udało się zapewnić dostępność rowerów użytkownikom, którzy za to zapłacili. Rzeczywiście pomysł wstrzymania możliwości rezerwacji może przynieść korzyści w postaci większej ilości rowerów i ostatecznie poprawić funkcjonowanie całego systemu.

Po ponownym uruchomieniu możliwości rezerwacji zmienią się również jej zasady. Rower będzie można rezerwować do trzech razy na dobę na pięć minut.
Czy czasowe wstrzymanie możliwości rezerwacji Mevo to dobry pomysł?
29%

tak, rowery będą efektywniej wykorzystywane

24%

trudno powiedzieć, zobaczymy w praktyce

47%

nie, to tylko zniechęci wielu użytkowników

zakończona

łącznie głosów: 3815

rb