Rolkarski raj dla amatorów i zawodowców

22 lipca 2010 (artykuł sprzed 10 lat)
Katarzyna Moritz

Pod koniec sierpnia w Gdańsku po raz pierwszy odbędą się zawody o Puchar Świata dla rolkarzy w ramach II Maratonu Sierpniowego. O puchar może powalczyć każdy miłośnik rolek, także uczestnicy trwającej akcji Dr Koło, promującej aktywność na kółkach małych i dużych.Najwolniejszy przejazd bez podpierania się, rozkręcenie koła od roweru do jak największej prędkości, przejazd po desce o szerokości 8 cm, czy darmowy przegląd kół. To tylko nieliczne atrakcje, które czekają na fanów rowerów i rolek, co weekend przez całe wakacje na ścieżce rowerowej przy ul. Brzeźnieńskiej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

- W pierwszy weekend akcji Dr Koło odwiedziło nasz namiot ponad 600 osób - podkreśla Grzegorz Pawelec z MOSiR- u. - Chcemy zmotywować mieszkańców do aktywności - wrotkarskiej i rowerowej. W 2012 roku przy PGE Arena powstanie profesjonalny tor dla rolkarzy. Dlatego organizujemy szkółkę rolkarską, w której można poznać podstawy tej dyscypliny. Mamy nadzieję, że część jej uczestników weźmie udział w finale akcji, czyli II Maratonie Sierpniowym - dodaje.

W tym roku II Maraton Sierpniowy ma wyjątkową rangę. Ubiegłoroczna edycja imprezy okazała się tak dużym sukcesem, że naszemu miastu przyznano organizację Pucharu Świata w jeździe szybkiej na rolkach.

- Obecnie trwa przyjmowanie zgłoszeń , spodziewamy się znacznie więcej uczestników niż poprzednim roku. Zapowiedzieli się już zawodnicy z Niemiec, Argentyny czy Kolumbii. Ale najważniejsza jest dobra zabawa. W maratonie może wystartować każdy, zawodnicy z licencją i bez, czyli wszyscy, którzy lubią jeździć na rolkach - podkreśla Grzegorz Pawelec.

W 2009 roku w zawodach wzięło udział ponad 500 zawodników, którzy mieli do przejechania ulicami Gdańska typowy odcinek maratonu czyli 42 km 195 m. Wtedy maraton wygrał Kolumbijczyk Diego Rosero.

Druga edycja Maratonu Sierpniowego, która odbędzie się 28 sierpnia, także będzie przebiegać ulicami Gdańska. Start i meta będzie na Placu Zebrań Ludowych zobacz na mapie Gdańska.

Poza świetną zabawą, zachętą do udziału w maratonie może być też pula nagród, która wynosi 10 tys. dolarów. W zawodach Pucharu Świata mogą wziąć udział drużyny i indywidualni zawodnicy. Tak jak w innych zawodach mężczyźni i kobiety nie współzawodniczą ze sobą. Zawodnicy biegną w maratonie i półmaratonie.

Maraton Sierpniowy

Czy ścieżki rowerowe powinny być użytkowane przez rolkarzy?
30%

tak, ale rolkarze powinni mieć osobne tory, by unikać z nimi stłuczek

41%

raczej tak, obie grupy uprawiają głównie jazdę rekreacyjną

29%

nie, rowerzyści i rolkarze często przeszkadzają sobie na ścieżkach

zakończona

łącznie głosów: 1023