Rośnie ruch na lotnisku w Gdańsku. "Nie ma strachu przed lataniem"

6 sierpnia 2020, 14:00
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Coraz więcej lotów i pasażerów na lotnisku

Ponad 154 tys. osób obsłużono w lipcu w Porcie Lotniczym w GdańskuMapka. To o ponad 136 tys. pasażerów więcej niż w czerwcu. Większość z nich to osoby latające na południe Europy.Po trzymiesięcznym wstrzymaniu regularnych lotów krajowych i międzynarodowych, spowodowanym epidemią koronawirusa, gdańskie lotnisko odbudowuje siatkę połączeń, liczbę lotów i obsługiwanych pasażerów. Przypomnijmy, że jeszcze w maju lotnisko obsłużyło zaledwie 1,2 tys. pasażerów, w czerwcu było ich już ponad 18 tys., a licznik na koniec lipca zatrzymał się na 154 tys. pasażerów.

Najwięcej pasażerów odnotowano w ostatnią niedzielę lipca. Tego dnia podróżowało do lub z Gdańska 7477 osób.

Rośnie też liczba operacji na samym lotnisku, a więc startów i lądowań. We wtorek, 21 lipca, było ich 111. Kierunki, które podróżujący wybierali najczęściej, to Londyn, Oslo i Warszawa.

- Cieszy nas dynamika wzrostu pasażerów na gdańskim lotnisku. To pokazują liczby, ale widać to też gołym okiem. Coraz więcej osób jest każdego dnia na lotnisku: w terminalach, sklepach i restauracjach. Podróżujący nie boją się latać i to napawa nas optymizmem, że będzie ich z tygodnia na tydzień coraz więcej. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że wybierają podróże lotnicze oraz gdańskie lotnisko. Staramy się im zapewnić komfortową i bezpieczną obsługę. Dziękujemy także za to, że przestrzegają zasad i stosują się do zaleceń sanitarnych wymaganych w związku z epidemią - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
W lipcu bardzo popularne były loty z Gdańska do miejsc wakacyjnych. Obecnie linie lotnicze proponują pasażerom bilety do 23 portów: w Grecji (Ateny, Saloniki, Kalamata, Korfu, Rodos, Mykonos, Kreta: Chania, Heraklion), Chorwacji (Dubrownik, Split, Zadar), Hiszpanii (Barcelona, Alicante, Majorka), Włoszech (Rzym, Mediolan, Piza), Bułgarii (Burgas), Albanii (Tirana), na Cyprze (Larnaka, Pafos), na Malcie i Ukrainie (Odessa).

W aktualnej siatce są w sumie 84 połączenia z Gdańska do 20 państw. Mimo że linie są gotowe do realizowania lotów, nie można wciąż podróżować samolotami do Szwecji. Rządowy zakaz został przedłużony do 11 sierpnia.

Uziemione samoloty na płycie lotniska w Gdańsku (maj 2020 r.)
Czy pandemia koronawirusa zmieniła twoje plany wakacyjne?
31%

tak, odwołałe(a)m lot za granicę i zostaję w kraju

17%

tak, spędzę urlop w domu

27%

nie, lecę za granicę - tak jak planowałe(a)m

25%

nie, bo nie miałe(a)m żadnych planów na wakacje

zakończona

łącznie głosów: 1491