Rozbita grupa od "jednorękich bandytów". Mieli zarobić 10 mln zł

15 listopada 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Firma z Gdyni próbowała przemycić 2,5 mln papierosów

Zatrzymano 11 osób podejrzanych o udział w procederze i zabezpieczono 53 automaty do nielegalnych gier. Funkcjonariusze KAS działali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

Od ponad dwóch lat mieli urządzać nielegalne gry na automatach w lokalach wynajmowanych na podstawione osoby i zarobić na tym co najmniej 10 mln zł. Pomorscy funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, a w ramach akcji, przeprowadzonej m.in. w Gdańsku, przejęli 53 nielegalne automaty do gier warte ponad 600 tys. zł oraz wyjęte z nich ponad 60 tys. zł w gotówce.Funkcjonariusze uderzyli jednocześnie w 20 różnych miejsc na całym Pomorzu, m.in. w Gdańsku. Służby weszły zarówno do lokali, w których urządzane miały być nielegalne gry na automatach, jak i do mieszkań osób, które były podejrzewane o organizowanie takich gier.

- Podczas przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono na poczet kar grożących podejrzanym ponad 300 tys. zł oraz trzy samochody, sprzęt komputerowy i elektroniczny. Ujawniono i zatrzymano 53 nielegalne automaty do gier o łącznej wartości 636 tys. zł oraz gotówkę wyjętą z tych automatów w kwocie ponad 63 tys. zł - wylicza Agata Bloch, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Z ustaleń śledczych wynika, że przez ponad dwa lata - jak mówią funkcjonariusze KAS - zorganizowana grupa przestępcza urządzała nielegalne gry na automatach w lokalach wynajmowanych na podstawione osoby. W wyniku przestępczego procederu podejrzani "zarobili" co najmniej 10 mln zł.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wnioskowała o tymczasowy areszt- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wobec trzech podejrzanych wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztu. Wobec siódemki podejrzanych prokurator zastosował dozór policji i zakaz opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu - informuje Agata Bloch.

Dodaje, że piątka ze wspomnianej siódemki podejrzanych została zobowiązana do złożenia poręczeń majątkowych: od 5 do 50 tys. zł.

- Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokurator nie wyklucza postawienia zarzutów także innym osobom biorącym udział w nielegalnym urządzaniu gier na automatach - podsumowuje Agata Bloch.
Czy lubisz gry hazardowe?
14%

tak, gram na poważnie, na pieniądze

17%

tak, ale gram tylko dla zabawy

69%

nie przepadam za taką rozrywką

zakończona

łącznie głosów: 1609