stat

Rozbito gang fałszerzy dokumentów

17 lutego 2017, 15:00
Piotr Weltrowski

Przez pięć ostatnich lat zajmowali się fałszowaniem dokumentów. Podrabiali m.in. dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy. Choć działali w Gdańsku, to nie ograniczali się tylko do Trójmiasta, a dokumenty dostarczali też "klientom" w Irlandii, Szwecji, Norwegii i Niemczech. Zatrzymano pięć osób, które wchodziły w skład grupy fałszerzy.Na ślad grupy wpadli w połowie ubiegłego roku funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Przez ponad pół roku, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, prowadzili w tej sprawie śledztwo.

Kilka dni temu zakończyło się ono zatrzymaniem pięciu osób w wieku od 46 do 70 lat, w tym 48-letniej kobiety, która miała kierować całym procederem.

- Zebrany materiał dowodowy dostarczył podstaw do zarzucenia podejrzanym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu podrabianie i przerabianie dokumentów celem ich wykorzystania jako autentyczne w kraju oraz na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Jak ustalono, grupa działała w okresie od połowy 2012 roku do stycznia 2017 roku w Gdańsku - mówi Tatiana Paszkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Podczas zatrzymania podejrzanych oraz podczas przeszukań zajmowanych przez nich mieszkań zabezpieczono liczne dokumenty - w tym polskie dowody osobiste i prawa jazdy (łącznie 170 sztuk) - a także sprzęt komputerowy, pieczątki czy hologramy używane do zabezpieczania dokumentów.

- Jak ustalono, część podejrzanych, głównie kierująca grupą, zajmowała się fałszowaniem dokumentów, natomiast pozostali przyjmowaniem zamówień i ich przekazywaniem fałszerzom, wraz ze zdjęciami i danymi, a po realizacji - dostarczaniem dokumentów zamawiającemu, albo bezpośrednio, albo też pocztą lub kurierem. Jeden z podejrzanych pozyskiwał także utracone oryginalne dokumenty, celem ich wykorzystania do fałszowania innych - mówi kpt. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Fałszowanie dokumentów polegało na przerabianiu oryginalnych bądź też ich podrabianiu na wzór oryginalnych. W ten sposób fałszowane były głównie polskie dowody osobiste, prawa jazdy i paszporty, ale także m.in. świadectwa maturalne i dokumenty pojazdów.

Śledztwo jest rozwojowe

Żadna z pięciu zatrzymanych osób nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów. Domniemana szefowa gangu odmówiła też złożenia wyjaśnień. Pozostali podejrzani wyjaśnienia złożyli. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i całą piątkę tymczasowo aresztował.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Już teraz dołączono do niego postępowania wcześniej prowadzone przez kilka prokuratur - m.in. z Gdańska, Poznania i Słupska. W toku tych postępowań już wcześniej zarzuty postawiono ośmiu osobom, które miały pomagać szajce w fałszowaniu, pozyskiwaniu i dystrybucji podrobionych dokumentów.
Ktoś proponował ci kiedyś kupno podrobionych dokumentów?
12%

tak, skorzystałem zresztą z tej okazji

5%

tak, ale nie kupiłem takich dokumentów

25%

nie, ale myślę, że z kupieniem takich dokumentów nie ma problemu

58%

nie, myślę, że bardzo trudno jest dotrzeć do ludzi, którzy je wykonują

łącznie głosów: 1113