Rozbudowa szpitala w centrum Gdyni na półmetku

17 lutego 2020, 14:00
Patryk Szczerba
Rozbudowa szpitala potrwa do końca 2020 roku

Za nami połowa wartej ponad 100 mln zł przebudowy i wyposażenia Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. W jej ramach powstaje m.in. nowy blok operacyjny z czterema salami, modernizowany jest szpitalny oddział ratunkowy i zostaną dokonane zakupy. Prace mają zakończyć się w grudniu. Prezentujemy obecny stan zaawansowania robót.Przypomnijmy: w 2017 roku podpisano umowę w sprawie dofinansowania inwestycji z Unii Europejskiej.

Pięciokondygnacyjny obiekt będzie miał powierzchnię 5,3 tys. m kw.

Do użytku zostanie oddana jedna kondygnacja podziemna i cztery kondygnacje nadziemne. Pojawi się też dwukondygnacyjny parking.

Szpitale i oddziały: Gdańsk, Gdynia, SopotPlanowane inwestycje w ramach przebudowy:
  • nowy blok operacyjny z czterema salami do obsługi Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej, Urologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej, Kardiologicznej, Chirurgii Onkologicznej,
  • nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
  • rozbudowa Szpitalnego Oddziału Intensywnej Terapii,
  • sala resuscytacyjno-zabiegowa, pokoje i boksy konsultacyjne, sala intensywnej terapii, gabinet usg oraz nowa instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, sanitarna, wentylacje i klimatyzacje,
  • zakup m.in. defibrylatorów, respiratorów, ultrasonografu, aparatów EKG.

Wartość całego projektu to ponad 100 mln złPrace od początku 2019 roku wykonuje firma Alstal.

Jak informują przedstawiciele spółki Szpitale Pomorskie, stan zaawansowania prac sięga blisko 50 proc.

Zakończono już prace betonowe konstrukcyjne budynku i hali garażowej.Stan zaawansowania prac- W 90 proc. udało się wmurować ściany działowe, na poziomie -1 w 80. proc wykonano tynki wewnętrzne, a w pełni instalacje sanitarne. Trwa wykonywanie instalacji elektrycznych na wszystkich kondygnacjach - informuje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji społecznej, promocji i komercji Szpitali Pomorskich.
W 20 proc. została wykonana stolarka okienna, a w 80 proc. hala garażowa.

Pieniądze w większości z UEPrzypomnijmy, że cały projekt pod nazwą "Rozbudowy, przebudowy i doposażenia Szpitali Pomorskich sp. z o.o., w celu zapewnienia kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych", jest wart ponad 107 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego wynosi 63 mln zł, a środki Samorządu Województwa Pomorskiego to blisko 35 mln zł. Resztę w kwocie blisko 8,5 mln zł dokłada budżet państwa.

Oprócz prac budowlanych zawiera także zakup sprzętu medycznego dla oddziałów szpitalnych w centrum i Redłowie.

Szpitalny Oddział Ratunkowy zostanie dofinansowany z innego unijnego programu "Przystosowania pomieszczeń szpitalnych SOR wraz z wyposażeniem w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni" wartego 8,7 mln zł. Blisko 6 mln zł to dofinansowanie unijne, resztę dokłada samorząd województwa pomorskiego.

- Planowany termin zakończenia realizacji zadania inwestycyjnego to grudzień 2020 roku - dodaje Małgorzata Pisarewicz.
Wizualizacje szpitala w centrum Gdyni po rozbudowie
Śledzisz postępy prac przy większych inwestycjach budowlanych?
34%

tak, regularnie

39%

owszem, ale czasami

27%

nie, nie śledzę

zakończona

łącznie głosów: 654