Różne losy starych budynków na Oruni

6 sierpnia 2020, 18:00
Michał Brancewicz
artykuł historyczny

Rozpoczęła się rozbiórka charakterystycznego narożnego budynku u zbiegu skrzyżowania Traktu św. Wojciecha z ul. PodmiejskąMapka. To kolejny obiekt, który wkrótce zniknie z panoramy Oruni. Z kolei remont przeszła kamienica przy Trakcie św. Wojciecha 58Mapka, w której mieściła się kiedyś pralnia, a obecnie jest ona zamieszkiwana.Budynek przy Trakcie św. Wojciecha 28Mapka stoi opuszczony do kilku lat. Lokalni mieszkańcy pamiętają jednak jeszcze czasy, kiedy działał tam fotograf, a potem zakład krawiecki.

Co należy do rzadkości w takich przypadkach, pojawia się wiele głosów, które popierają rozbiórkę. Wątpliwej urody budynek utrudniał bowiem widoczność na tym ruchliwym skrzyżowaniu, a zaraz obok niego przebiega ścieżka rowerowa wzdłuż kanału Raduni. Często dochodziło tam do wypadków, potrąceń i niebezpiecznych sytuacji.

Film z 2014 roku

Od czwartku trwają prace rozbiórkowe, bowiem remont okazał się nieopłacalny.

- Po analizie kosztów przywrócenia nieruchomości do stanu pierwotnego podejmowane są decyzje dotyczące dalszej eksploatacji. Budynek przy ul. Trakt św. Wojciecha 28 zakwalifikowany został do rozbiórki ze względu na nieopłacalność remontu - wyjaśnia Aleksandra Strug, rzecznik Gdańskich Nieruchomości.
W czwartek na dachu budynku pojawiła się ekipa, która rozpoczęła jego demontaż. Obecnie rozbierana jest część pierwszego piętra. Z kolei na sobotę zaplanowane zostało burzenie pozostałości obiektu.

Czytaj też: Hotel w 100-letniej kamienicy na Oruni

To nie pierwszy budynek, który w ostatnich latach zniknął z krajobrazu Oruni. W zeszłym roku pisaliśmy o planach wyburzenia 100-letnich domów. Jeden z nich, przy ul. Małomiejskiej 11 i 11A został rozebrany w 2018 roku, chociaż konserwator nie wyraził na to zgody. Powodem był zły stan techniczny budynku po pożarze, jaki miał miejsce w październiku tegoż roku. Sprawa trafiła do prokuratury.

Jednak nie wszystkie budynki spotyka ten sam los. W lipcu oddana do użytku, po remoncie, została kamienica przy Trakcie św. Wojciecha 58Mapka. W budynku o historii sięgającej czasów przedwojennych zachowana została funkcja mieszkaniowa.

Czytaj też: Tu prało pół miasta. Historia przedwojennej pralni z Oruni

Kamienica jest ostatnim budynkiem przedwojennej pralni i farbiarni Maxa Kraatza. Po wojnie pralnia wznowiła działalność jako Państwowa Pralnia i Farbiarnia Chemiczna nr 1. Bardziej współcześnie znana była pod nazwą "Śnieżka", należała bowiem do Spółdzielni Pracy o takiej nazwie.
W twojej okolicy są budynki w złym stanie, które powinny zostać zburzone?
40%

tak, wiele

24%

tak, ale są to pojedyncze obiekty

36%

nie, nie ma

zakończona

łącznie głosów: 1525