stat

Rozpoczął się proces animatora kultury oskarżonego o pedofilię

14 czerwca 2019, 14:45
piw

Rozpoczął się proces 55-letniego animatora kultury z Gdańska, którego prokuratura oskarżyła o molestowanie seksualne 14-letniego chłopca. Rozprawy będą się odbywać przy drzwiach zamkniętych. Marek W. nie przyznaje się do winy, grozi mu do 12 lat więzienia.Przypomnijmy, mężczyznę zatrzymano w sierpniu ubiegłego roku na Wyspie Sobieszewskiej podczas Zlotu ZHP. Ze względu na dobro poszkodowanego prokuratura nie ujawniała od początku zbyt wielu szczegółów.

- Prokurator zarzucił mężczyźnie popełnienie trzech przestępstw o charakterze seksualnym wobec małoletniego pokrzywdzonego, który nie ukończył 15 lat. Dwa czyny dotyczą doprowadzenia chłopca do poddania się innej czynności seksualnej. Pierwszy miał miejsce w lipcu 2018 roku w Olecku, w trakcie pobytu chłopca na obozie sportowym. Drugi czyn miał miejsce w sierpniu 2018 roku w Gdańsku. Trzeci z zarzuconych czynów dotyczy prezentowania małoletniemu w lipcu 2018 roku treści pornograficznych - mówiła nam Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Od momentu zatrzymania Marek W. przebywa w areszcie. Podczas śledztwa nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. W piątek, już przed sądem, 55-latek również stwierdził, że jest niewinny.

- Mój klient wyjaśnił, że takie zdarzenia nie miały miejsca. Są to pomówienia. Nasza linia obrony będzie skierowana w stronę uniewinnienia - powiedział Radiu Gdańsk Dariusz Strzelecki, obrońca 55-latka.
Sam proces odbywać będzie się przy drzwiach zamkniętych. To powszechna praktyka stosowana przez sądy w sprawach dotyczących pedofilii. Wyłączenie jawności rozpraw podyktowane jest dobrem małoletnich poszkodowanych.

Dowody zebrane przez prywatnych detektywówNieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do zatrzymania Marka W. przyczyniła się firma detektywistyczna wynajęta przez matkę 14-latka. Dzięki zebranym przez detektywów dowodom możliwe było postawienie zarzutów mężczyźnie.

Prokuratura sprawdzała, czy w przeszłości nie dopuścił się on podobnych czynów względem innych małoletnich - nie znaleziono żadnych dowodów świadczących, że mogło do takich zdarzeń dochodzić.

Marek W. od lat był znany w Gdańsku jako animator kultury specjalizujący się w realizacji projektów adresowanych głównie do młodej publiczności, w tym do dzieci.
Rozmawiasz ze swoim dzieckiem o niebezpieczeństwach związanych z pedofilią?
52%

tak, tłumaczę im dokładnie, jak unikać takich niebezpieczeństw

37%

tak, ale nie wprost, raczej ogólnie uczulam je, że nie można ufać obcym

11%

nie, o takich tematach nie powinno się rozmawiać z dziećmi

zakończona

łącznie głosów: 428

piw