Rozpoczyna się akcja "Znicz". Policjanci zapowiadają kontrole

31 października 2019, 20:00
szym

Setki policjantów będzie dbać o bezpieczeństwo na pomorskich drogach podczas tegorocznej akcji "Znicz", która rozpoczęła się w czwartek, a potrwa do niedzieli. Funkcjonariusze apelują o ostrożną jazdę - co roku bowiem w tym czasie na trasach dochodzi do wielu groźnych wypadków.W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w piątek. Na drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu samochodów, a w okolicach cmentarzy i metropolii również pieszych i rowerzystów.

Zmienna, jesienna pogoda dodatkowo wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, w tym widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Na wzmożony ruch szykują się już policjanci pomorskiej drogówki. W całym województwie - w tym w Trójmieście - na ulicach w tym dniu pojawi się w sumie około 400 funkcjonariuszy RD.

Policjanci będą dbać o bezpieczeństwo i porządek zarówno na głównych trasach, jak i drogach dojazdowych do cmentarzy. W miejscach, gdzie pojawią się duże korki, będzie można spodziewać się kierowania ruchem przez mundurowych.

Jak dojechać na cmentarze 1 listopada?W związku z tym, że w okolicach wielu cmentarzy czasowo zmieniana jest organizacja ruchu, policjanci będą informować o przewidywanych utrudnieniach, zalecanych objazdach i wyznaczonych parkingach.

Funkcjonariusze zapowiadają, że będą zwracać szczególną uwagę na trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów oraz prędkość.

- Apelujemy o bezwzględne stosowanie się do wydawanych przez policjantów poleceń oraz zwrócenie szczególnej uwagi na pieszych - mówi nadkom. Maciej Stęplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Wskazówki przed dniem Wszystkich Świętych

  • Przed wyjazdem sprawdźmy, jak zmieni się organizacja ruchu w rejonie cmentarzy oraz gdzie znajdują się wyznaczone parkingi. Ułatwi nam to bezkolizyjne dotarcie do celu.
  • Podczas podróży uważnie patrzmy na znaki i stosujmy się do sygnałów dawanych przez policjantów.
  • Parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy na widoku żadnych wartościowych przedmiotów czy dokumentów.
  • Na miejsce postoju wybierzmy specjalnie wyznaczone do tego parkingi.
  • Torebkę czy saszetkę z dokumentami zawsze miejmy pod ręką. Nie odkładajmy toreb na płycie nagrobnej lub ławce stojącej przy pomniku. Złodziej tylko czeka na taką okazję.
  • Unikajmy bocznych, mało uczęszczanych ścieżek i nie przebywajmy samotnie na cmentarzu po zmierzchu.
  • Pamiętajmy, że możemy być obserwowani przez złodzieja. Jeżeli musimy nabyć coś w tłoku, postarajmy się dobrze schować portfel po zrobionych zakupach.
  • Uważajmy na pieszych znajdujących się na drodze.
Na cmentarz we Wszystkich Świętych:
28%

dojadę komunikacją miejską

20%

wybiorę się pieszo

52%

pojadę autem

zakończona

łącznie głosów: 885

szym