Rozpoczyna się budowa spalarni odpadów w Szadółkach

7 maja 2020, 13:30
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Spalarnia już z kamieniem węgielnym. Startują właściwe prace

Startuje budowa spalarni odpadów w Szadółkach. Jej inwestor, miejska spółka Port Czystej Energii, wydała wykonawcy formalne polecenie rozpoczęcia robót przy inwestycji wartej blisko 507 mln zł. Ma być gotowa w 2023 roku.Budowę spalarni przy ul. Jabłoniowej 55 (teren Zakładu Utylizacyjnego) realizuje włosko-francuskie konsorcjum firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Dalkia Wastenergy.

Po blisko dwóch latach od podpisania umowy na budowę spalarni 6 maja wykonawca otrzymał od inwestora polecenie rozpoczęcia robót, które wcześniej przekładano kilka razy.

- Po wieloletnich przygotowaniach zaczynamy realizację największej inwestycji w historii Gdańska i regionu, związanej z gospodarką odpadami. Dzięki niej będziemy przetwarzać odpady nienadające się do recyklingu, a w efekcie tego procesu powstanie dla mieszkańców naszego miasta energia elektryczna i ciepło - mówi Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii.

Wszystko o składowisku odpadów na SzadółkachJak informują przedstawiciele Portu Czystej Energii, polecenie rozpoczęcia robót wydano "na podstawie wykonalnej decyzji pozwolenia na budowę, której postanowieniem dnia 25 marca br. organ budowlany nadał rygor natychmiastowej wykonalności".

Inwestor nadal bowiem czeka na rozstrzygnięcie odwołania od decyzji pozwolenia na budowę, złożonego w listopadzie przez ekologów z Towarzystwa na Rzecz Ziemi. Swoje uwagi do projektu budowy spalarni miał też wojewoda pomorski.

Czytaj też: Szadółki rozdają kompost za symboliczną złotówkę

Wykonawca rozpoczyna roboty ziemne, po których nastąpią prace budowlane.

- Cały proces budowy potrwa do 2023 roku, kiedy to planujemy oddać instalację do eksploatacji - mówi Domenico Puzzo, przedstawiciel konsorcjum Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Dalkia Wastenergy.

Spalarnia ma wpłynąć na zahamowanie podwyżek za śmieciJak podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, spalarnia uniezależni miasto od "nieprzewidywalnych zmian na rynku zagospodarowania odpadów".

- Inwestycja realnie wpłynie na zahamowanie nadmiernych podwyżek i ustabilizowanie opłat mieszkańców za gospodarowanie odpadami komunalnymi - mówi Grzelak.

Utylizacja odpadów w TrójmieścieKoszt budowy spalarni to blisko 507 mln zł netto, z czego 271 mln zł pokrywa dofinansowanie unijne.

Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Odpady energetyczne to np. zużyte pieluchy jednorazowe, siatki foliowe, zabrudzony papier czy folie po słodyczach, które dostarczają w procesie spalania prawie tyle samo energii co węgiel brunatny.

Nieruchomości Szadółki

2 pokojowe na chronionym osiedlu INPRO
384 000 zł
Gdańsk Szadółki
3 pokoje/  hala garażowa/ nowe budownictwo/ jasień
439 000 zł
Gdańsk Szadółki
2 pokoje/lawendowe wzgórze/balkon/szybkie wydanie
389 000 zł
Gdańsk Szadółki
Wierzysz, że uda się dotrzymać wyznaczonego terminu budowy spalarni?
17%

tak

22%

tak, o ile po drodze nie będzie komplikacji

14%

trudno powiedzieć, to zależy od wielu czynników

47%

nie uda się, oddanie do użytku będzie opóźnione

zakończona

łącznie głosów: 1069