stat

Prawie 900 tys. pasażerów na lotnisku

13 kwietnia 2017, 9:40
Michał Stąporek

Trzeci miesiąc z rzędu lotnisko w Rębiechowie odnotowało dwucyfrowy wzrost liczby pasażerów.W marcu Port Lotniczy Gdańsk obsłużył niemal 313 tys. pasażerów, co oznacza ponad 11-procentowy wzrost w stosunku do marca ubiegłego roku. W tym roku, od 1 stycznia do końca marca, przez lotnisko przewinęło się już ponad 880 tys. pasażerów. To o 12,6 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że w styczniu liczba pasażerów rok do roku wzrosła o 16 proc., a w lutym o 11 proc.

Dlatego też prezes portu lotniczego - Tomasz Kloskowski - nie owija w bawełnę:

- Zarówno wyniki samego marca, jak i całego kwartału 2017, są po prostu świetne.
Dla porównania: w tym samym czasie warszawskie Okęcie obsłużyło blisko 3 mln pasażerów, krakowskie Balice 1,1 mln, podwarszawski Modlin 650 tys., katowickie Pyrzowice 570 tys.

Tegoroczne wzrosty tym bardziej cieszą, że - jak podkreślają pracownicy lotniska - do wzrostu liczby obsłużonych pasażerów przyczyniły się dobre wyniki praktycznie wszystkich połączeń regularnych z Rębiechowa.

Jedynie symboliczny wkład w dotychczasowe wyniki miał wiosenny rozkład lotów i wynikające z niego nowości (Neapol i szwedzkie Vaxio Ryanaira oraz Bergen linii SAS), który wszedł w życie 26 marca.

To jednak nie koniec nowych połączeń, jakie w tym roku zostaną zainaugurowane z Rębiechowa. W maju pojawi się nowe-stare połączenie linii AirBerlin do Berlina (jeden lot dziennie) oraz przywrócone po kilku latach przerwy połączenie na główne lotnisko Amsterdamu - Schiphol, obsługiwane przez KLM (także jeden lot dziennie). Oba te połączenia pozwalają skorzystać z sieci połączeń dużych, międzynarodowych lotnisk przesiadkowych.

Z kolei latem pojawią się loty do Tel Awiwu (LOT - jeden tygodniowo), a jesienią do Iwano-Frankiwska na Ukrainie (to połączenie działało już w ubiegłym roku).

W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do:


  • Helsinek (Finnair)

  • Amsterdamu (KLM)

  • Warszawy, Krakowa, Tel Awiwu (PLL LOT)

  • Frankfurtu, Monachium (Lufthansa)

  • Oslo (Norwegian)

  • Alicante, Belfastu, Birmingham, Bristolu, Cork, Dublina, Edynburga, Krakowa, Leeds Bradford, Londynu Stansted, Manchesteru, Mediolanu Bergamo, Neapolu, Newcastle, Oslo Torp, Pizy, Sztokholmu-Skavsta, Vaxio, Warszawy i na Maltę (Ryanair).

  • Bergen, Kopenhagi, Oslo i Sztokholmu Arlandy (SAS)

  • Radomia (Sprint Air)

  • Aberdeen, Alesund, Barcelony, Bergen, Billund, Brukseli, Doncaster-Sheffield, Dortmundu, Eindhoven, Frankfurtu Hahn, Glasgow, Goteborga, Groningen, Hamburga, Haugesund, Kijowa, Kolonii/Bonn, Kristiansand, Liverpoolu, Londynu Luton, Malme-Sturup, Mediolanu-Bergamo, Molde, Oslo Torp, Paryża-Beauvais, Rejkjawiku, Stavanger, Sztokholmu-Skavsta, Trondheim oraz Turku (WizzAir).

Czy w tym roku skorzystała(e)ś już z lotniska w Rębiechowie?
48%

tak

25%

jeszcze nie, ale wiem, że skorzystam

16%

nie i nie wiem czy skorzystam

11%

nie i na pewno nie skorzystam

łącznie głosów: 842