Ruchome i żywe szopki bożonarodzeniowe

25 grudnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
JG
Najnowszy artukuł na ten temat

Jak pozbyć się choinki po świętach?

Szopka w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku. Materiał z 2015 r.


Kuce, owce i kozy w żywych szopkach, a w ruchomych postacie historyczne i znane miejskie budowle. W parafiach Gdańska i Gdyni - zgodnie ze świąteczną tradycją - można odwiedzać bożonarodzeniowe szopki.Dzwonnik pociąga za sznur od dzwonu, muzykanci grają na instrumentach, a staruszka niesie chrust. W ruchomej szopce na Suchaninie praca wre. Każda z kilkunastu postaci ma tu swoje zadania. Również Święta Rodzina - Matka Boża porusza kołyską z małym Jezusem, a św. Józef asekuruje.

- Chcieliśmy pobudzić wiernych do refleksji na temat narodzenia Jezusa Chrystusa, a przede wszystkim na temat narodzenia Jezusa w naszych sercach. I muszę powiedzieć, że kiedy wierni gromadzą się wokół szopki, to czasami jest więcej dorosłych niż dzieci - opowiada ks. prałat Piotr Toczek, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Maksymiliana Kolbego zobacz na mapie Gdańska.
Jak co roku szopkę zaprezentowano w Wigilię Bożego Narodzenia w dolnym kościele. Na razie wśród postaci nie ma Kacpra, Melchiora i Baltazara. Zgodnie z tradycją, przybędą do szopki 6 stycznia w święto Objawienia Pańskiego, zwane świętem Trzech Króli.

Tutejszą szopkę odwiedzać można - przed i po mszach - do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, które znane jest także jako dzień Matki Bożej Gromnicznej. Również do tego czasu stać będzie ruchoma szopka w kościele św. Judy Tadeusza w Łostowicach zobacz na mapie Gdańska. A w niej poza Świętą Rodziną m.in. drwale i muzykanci.

Szopka w gdańskim kościele św. Judy Tadeusza. Film z 2015 r.


Owce i kuce w żywej, Żuraw i Bazylika w ruchomej szopce

Prym w Trójmieście pod względem bożonarodzeniowych szopek od lat wiodą jednak franciszkanie z kościoła Świętej Trójcy zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. W końcu to stara tradycja tego zakonu.

- Jej twórcą był św. Franciszek z Asyżu, który przygotował szopkę we włoskim Greccio w 1223 roku. Po czym zwyczaj rozprzestrzenił się - wyjaśnia o. Tomasz Jank, gwardian gdańskiego klasztoru franciszkanów.
Jak co roku na dziedzińcu zobacz na mapie Gdańska stoi więc szopka ze zwierzętami. Są tu owce, kuc, drób i króliki. Zwierzęta otrzymują regularne posiłki, dlatego gwardian prosi o niedokarmianie ich, aby się nie przejadły. Żywą szopkę, która swoją premierę miała po pasterce, można odwiedzać do 28 grudnia.

Z kolei ruchoma szopka stoi w kościele przez cały rok - znajduje się w nawie po lewej stronie świątyni. Poza makietami choćby Żurawia czy Bazyliki Mariackiej, są tu postacie związane z historią Gdańska. Wśród nich między innymi astronom Jan Heweliusz i rysownik Daniel Chodowiecki.
Zobacz ruchomą szopkę i wnętrza kościoła Św. Trójcy. Materiał z 2012 r.

- To już gdańska, świąteczna tradycja, aby przyjść i zobaczyć franciszkańską szopkę. Dziadkowie, którzy oglądali ją jako dzieci, teraz przyprowadzają swoje wnuki. Serdecznie zachęcam do odwiedzin - poleca gwardian.
Ruchoma szopka dostępna jest codziennie od godz. 9 do 19 - z wyjątkiem czasu, kiedy w kościele odprawiane są msze święte. Poza gdańskimi franciszkanami szopkę przygotowali również księża zmartwychwstańcy.

Drewniana stajenka z żywymi zwierzętami stoi na wzniesieniu przy kościele Zmartwychwstania Pańskiego zobacz na mapie Gdańska w Strzyży. Są tu kuce, owce, a także kozy i drób. Szopkę można odwiedzać od rana do wieczora do 8 stycznia. Tego dnia o godz. 16 odbędzie się wspólne kolędowanie przy stajence.

- Będzie śpiewanie kolęd, ognisko i oscypki. Serdecznie zapraszam - zachęca ks. Józef Domoradzki, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku.
Kuce i kozy, czyli żywa szopka w Strzyży. Materiał z 2013 r.


Gdynia: ruchoma szopka u franciszkanów, a żywa w chylońskiej parafii

- To namiastka wydarzeń w Betlejem i atrakcja szczególnie dla dzieci - zachęca do odwiedzin ruchomej szopki, o. Piotr Matuszak, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdyni zobacz na mapie Gdyni.
Szopka znajduje się w dolnym kościele i poza figurkami biblijnych postaci można znaleźć w niej gdyńskie i morskie akcenty. I tak wśród jest choćby czerwony kościół franciszkanów czy Sea Towers. Do tego latarnia i statki płynące wśród fal. Do 6 stycznia ruchomą szopkę można odwiedzać w dni powszednie od godz. 11 do 18, a w niedziele od 11 do godz. 16. Natomiast po święcie Trzech Króli wyłącznie w niedziele.

Z kolei na parkingu przy plebani Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego zobacz na mapie Gdyni, w drugi dzień Świąt stanie żywa szopka. Jak podano w ogłoszeniach duszpasterskich chylońskiej parafii, wśród zwierząt będą m.in. kucyk, barany, owce i kury. Natomiast dzieci przebrane mają być w stroje Matki Bożej, św. Józefa, aniołów, pasterzy i króli. Szopka stać będzie w świąteczny poniedziałek od godz. 8.30 do 14.30.
Święta Rodzina, statek na falach i gdyńskie budowle. Materiał z 2014 r.
Czy wybierzesz się do ruchomej/żywej szoki bożonarodzeniowej?
37%

tak, bo to ważna świąteczna tradycja

28%

tak, bo to świetna atrakcja, zwłaszcza dla dzieci

15%

nie jestem pewien/pewna, czy znajdę na to czas

8%

na pewno nie odwiedzę żywej szopki, bo jestem ich przeciwnikiem

12%

nie, z innych powodów

zakończona

łącznie głosów: 419

JG