Ruchome i żywe szopki przy trójmiejskich kościołach

22 grudnia 2015 (artykuł sprzed 4 lat)
Jakub Gilewicz
Zobacz ruchomą szopkę i wnętrza kościoła Św. Trójcy. Materiał z 2012 r.

Kuce i figurki historycznych postaci u franciszkanów, a u zmartwychwstańców kozy i perliczki. Jak co roku trójmiejskie klasztory i parafie zapraszają do odwiedzenia ruchomych i żywych szopek bożnorodzeniowych.- Cały czas staramy się udoskonalać naszą ruchomą szopkę. W tym roku nowością będzie postać dzwonnika - zapowiada o. Tomasz Jank, gwardian klasztoru franciszkanów w Gdańsku.
Ruchoma szopka, która stoi w nawie bocznej kościoła Świętej Trójcy zobacz na mapie Gdańska to największa tego typu prezentacja w Trójmieście. Swoją popularność zawdzięcza między innymi makietom gdańskich budowli.

- Jest tu choćby Żuraw, Bazylika Mariacka, a także charakterystyczne stoczniowe dźwigi czy most wantowy - wylicza gwardian.
Poza modelami można zobaczyć tu jednak przede wszystkim figury postaci, które związane były z historią miasta. Wśród nich są między innymi: astronom Jan Heweliusz, król Kazimierz Jagiellończyk, biskup Jan Dantyszek czy rysownik i malarz Daniel Chodowiecki. Wszyscy poruszają się wokół stajenki z Dzieciątkiem Jezus.

- Bożonarodzeniowa szopka to stara franciszkańska tradycja. Jej twórcą był św. Franciszek z Asyżu, który w 1223 roku przygotował szopkę we włoskim Greccio. Później zwyczaj ten rozprzestrzenił się na cały świat. I tradycja ta obecna jest również w Gdańsku - opowiada o. Jank.
Ruchomą szopkę w kościele Św. Trójcy można odwiedzać w dni powszednie od godz. 9 do 19. W niedzielę obowiązują te same godziny, ale i jedna zasada: szopki nie wolno uruchamiać w czasie, kiedy odprawiane są msze. Poza tym, jak co roku, franciszkanie zapraszają również do żywej szopki na dziedzińcu przed kościołem zobacz na mapie Gdańska.

- Tradycyjnie zaprezentujemy ją po pasterce. Będą kuce, owce, kaczki, gęsi, kury i króliki. Serdecznie zapraszamy - zachęca gwardian.
Zakonnicy proszą jednak, aby powstrzymać się od dokarmiania zwierząt, a jeśli już, to robić to symbolicznie. Tak, aby zwierzęta nie były przejedzone. Lokatorzy stajenki mają bowiem zapewnione regularne posiłki. Żywą szopkę będzie można odwiedzać do 29 grudnia włącznie.

Kuce, ognisko i śpiewy

Można było pogłaskać kuce i pooglądać kozy. Zobacz żywą szopkę u zmartwychwstańców. Materiał archiwalny


W Gdańsku, poza franciszkanami, do żywej szopy zapraszają również księża zmartwychwstańcy. Drewnianą stajenkę przy kościele Zmartwychwstania Pańskiego zobacz na mapie Gdańska w Strzyży można będzie odwiedzać codziennie w godz. od 8 do 19.

- Zobaczyć będzie można kuce, owce, kozy, króliki oraz gęsi, kaczki, kury i perliczki - zapowiada ks. Józef Domoradzki, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Zmartwychwstania Pańskiego.
Prezentacja żywej szopki odbędzie się po pasterce dla dzieci, która rozpocznie się o godz. 22 w Wigilię Bożego Narodzenia. Natomiast w niedzielę 3 stycznia po mszy św. o godz. 15 zmartwychwstańcy zapraszają na wspólne kolędowanie przy szopce.

- Będą śpiewy, oscypki i ognisko - wylicza proboszcz.
Sama zaś szopka stać będzie na wzniesieniu do Święta Trzech Króli. Dwie kolejne szopki - tyle że ruchome - zobaczyć będzie można w kościele św. Maksymiliana Kolbego zobacz na mapie Gdańska na Suchaninie i w kościele św. Judy Tadeusza zobacz na mapie Gdańska na Łostowicach. Pierwsza zostanie zaprezentowana po mszy wigilijnej dla dzieci o godz. 16. Druga po pasterce. Obie zaś odwiedzać można do 2 lutego - przed i po mszach.

- Nasza szopka liczy kilkanaście ruchomych elementów - zachęca do jej zobaczenia ks. prałat Piotr Toczek, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Maksymiliana Kolbego.
Czy kiedykolwiek widziałe(a)ś żywą lub ruchomą szopkę bożonarodzeniową?
55%

tak, i to wiele razy

28%

tak, zdarzyło mi się

10%

nie, ale mam nadzieję, że w końcu zobaczę

7%

nie widziałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 464