Rusza lodowisko przy Bramie Oliwskiej

8 listopada 2008 (artykuł sprzed 12 lat)
Jakub Knera

Gorąca samba na mroźnym lodowisku? Czemu nie. W niedzielę przy Bramie Oliwskiej uroczyste otwarcie sztucznego lodowiska. Jazda na łyżwach, nauka tańca synchronicznego czy gry w curling - to atrakcje, w których będzie można korzystać przez całą zimę.Futurystyczny namiot będzie dostępny dla wszystkich łyżwiarzy od niedzieli, 9 listopada. O godz. 17 odbędzie się uroczyste otwarcie, po którym przez najbliższe pięć miesięcy miłośnicy lodowych szaleństw będą mogli jeździć na łyżwach do woli.

Główną atrakcję imprezy inauguracyjnej będzie występ brazylijskiego zespołu Danca Brasil. Taneczne rytmy, falująca lambada, barwne i pełne przepychu stroje mają rozgrzać miłośników lodowych szaleństw i zachęcić do jazdy na łyżwach w niezwykłej przestrzeni.

- Podczas otwarcia zaprezentują się dwie mistrzowskie pary taneczne, które przyjadą z Warszawy - zapowiada Dagmara Kleczewska z Gdańskiego Archipelagu Kultury, który opiekuje się lodowiskiem. - Odbędzie się także pokaz tańca synchronicznego, curlingu i gdańskich młodych hokeistów.

Te występy są zapowiedzią zajęć, które będą odbywały się przez najbliższy sezon na lodowisku. Dla zaawansowanych łyżwiarzy dostępna będzie nauka tańca synchronicznego. Chętni będą mogli także nauczyć się i pograć w curling. Sport ten, od 1998 roku będący jedną z dyscyplin olimpijskich, jest rozgrywany na prostokątnej tafli lodu, na której wypuszcza się granitowe kamienie w kierunku celu zwanego domem.

Na terenie lodowiska cały czas będzie znajdywać się opieka medyczna. Oprócz niej będzie tam także wypożyczalnia i punk ostrzenia łyżew, bezpłatna szatnia i kawiarnia.

Lodowisko ma wymiary 60 na 30 metrów, a przy jego postawieniu pracowało ponad 100 osób. Do jego budowy zużyto 50 km linki stalowej utrzymującej czaszę pneumatyczną. Na utworzenie lodu zużyto 200 m sześciennych wody. Więcej na www.scenamuzyczna.pl