Rusza remont elewacji Hali Targowej w Gdyni

31 maja 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

Hala Targowa w Gdyni ma miejsca dla kupców

Malowanie ścian, wymiana okien i uzupełnianie elewacji - to tylko niektóre elementy kolejnego etapu remontu Hali Targowej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni, który wykonany zostanie za 375 tys. zł.Zespół Miejskich Hal Targowych w Gdyni remontowany jest etapami od kilku lat. Wcześniej odrestaurowano m.in. dach, a także część elewacji i piwnice. Zgodnie z zaleceniami po kontroli straży pożarnej, zamontowano też okna oddymiające i elementy przeciwpożarowe. Pojawiły się też systemy odprowadzania wody i instalacja odgromowa. Elewację głównej hali pomalowano natomiast na piaskowy kolor i zamontowano na niej zabytkowy zegar. Hala jest bowiem wpisana do rejestru zabytków.

- Zespół hal targowych to bardzo ważny gdyński zabytek, wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków 15 grudnia 1983 roku. Decyzję tę argumentowano śmiałymi, bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi hali, która w okresie swojego powstania stanowiła jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu. Również w literaturze wielokrotnie opisywana była jako dzieło architektoniczne lat 30. XX wieku - mówi Robert Hirsch, gdyński konserwator zabytków.
Rozpoczynającym się w najbliższych dniach kolejnym, piątym już etapem remontu hal zajmie firma KD Horthpol z Redy. Za 375 tys. zł przeprowadzi wymianę szklenia ścian na południowej elewacji hali płaskiej na szklenie dwuszybowe. W ramach zlecenia zobowiązana jest także do konserwacji istniejących klap dymowych w nowych przeszkleniach. Zostanie też uzupełniony tynk. Zrekonstruowana ma być również zabytkowa elewacja ramy hali.

Zespół Hal Targowych powstał w latach 1935-38. Projektantem był inż. Jerzy Muller. Architektura obiektu jest przykładem bardzo rzadko stosowanego w Polsce konstruktywizmu. Początkowo "na hali" można było jedynie kupić jedzenie, głównie ryby, ale w czasie PRL pojawiły się też cytrusy, których wszędzie brakowało. Później doszły też do tego produkty rzemieślnicze i ubrania, a teraz asortyment działających tu sklepów jest praktycznie nieograniczony.
Robisz zakupy w Hali Targowej?
20%

tak, często

53%

zdarza mi się

13%

nie, ale chętnie się tam wybiorę

14%

nie, nigdy tam nie byłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 704