Ruszyła budowa podziemnego parkingu przy SKM Chylonia

4 kwietnia 2020, 18:00
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: trudności pieszych na pl. Dworcowym w Chyloni

W ramach tworzonego na pl. Dworcowym w Chyloni węzła integracyjnego ruszyły prace związane z realizacją fundamentów parkingu podziemnego. Powstają ściany szczelinowe wraz z rozparciem. Ten etap prac prowadzi firma Soletanche Polska, która wykonała tzw. suchy wykop dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.Przypomnijmy:

 1. 23 września 2019 roku Gdynia podpisała umowę z konsorcjum Roverpol - Rover Infraestructuras na budowę węzła Chylonia
 2. Prace pochłoną 45,8 mln zł i mają potrwać niecałe dwa lata
 3. W ostatnich tygodniach plac został zamknięty dla ruchu kołowego

 • Pod koniec marca rozpoczęły się prace związane z realizacją fundamentów parkingu podziemnego

 • Prowadzi je firma Soletanche Polska, która w ramach kontraktu wykona ściany szczelinowe wraz z rozparciem. Będą pełnić w tym projekcie podwójną rolę: obudowy wykopu oraz docelowych ścian parkingu podziemnego. Ściany zostaną zrealizowane po obwodzie działki o długości 256 metrów.

  Prace podobne do tych w Muzeum II Wojny Światowej  - Jako polski oddział światowego lidera w zakresie budownictwa podziemnego, grupy Soletanche Bachy, staramy się brać udział w projektach, które w sposób znaczący przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2. Inwestycje wspierające publiczny transport zbiorowy oraz kolej są jednym z priorytetów w naszej ekologicznej strategii - mówi Piotr Szturmowski, dyrektor Oddziału Północ, Soletanche Polska.
  Podobne prace były wykonywane przy okazji budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zrealizowano tu największe w Europie oraz jedno z największych na świecie podwodnych betonowań przesłony poziomej, co w efekcie pozwoliło na zrealizowanie suchego wykopu w niezwykle niesprzyjających warunkach hydro-geologicznych.

  Głębienie pierwszej sekcji ścian szczelinowych odbyło się kilka dni temu. Wkrótce planowane są kolejne. Zakończenie prac zakontraktowanych przez Soletanche nastąpi na początku jesieni.

  Dzięki podziemnemu łącznikowi będzie można przejść bezpośrednio z parkingu na perony.
  Co zaplanowano w ramach całej inwestycji?

  • budowa parkingu podziemnego,
  • przebudowa placu Dworcowego,
  • stworzenie nowej trakcji trolejbusowej,
  • budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Kartuskiej,
  • budowa jednokondygnacyjnego obiektu z przejściem podziemnym,
  • powstanie zespołu toalet publicznych,
  • stworzenie nowego oświetlenia,
  • ustawienie monitoringu.

  Wartość projektu "Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia-Chylonia", w ramach którego powstanie węzeł Chylonia, wynosi 66 mln zł. Dofinansowanie unijne to około 40 mln zł.
  Czy budowa podziemnego parkingu przy SKM Chylonia to dobry pomysł?
  81%

  tak

  19%

  nie

  zakończona

  łącznie głosów: 1481

  rb