Ruszyła kawiarnia z niepełnosprawnymi baristami

1 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Łukasz Stafiej

Z rocznym poślizgiem, ale dopięta na ostatni guzik ruszyła w Gdańsku kawiarnia CieKawa, w której baristami są osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi.- Przedłużyły nam się sprawy formalne i remontowe, ale motywacja nie spadła - przekonuje Krzysztof Skrzypski, prezes CieKawej Spółdzielni Socjalnej. - Dzięki temu mieliśmy więcej czasu na szkolenia i dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.
W CieKawej przy Świętojańskiej 68 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku napijemy się kawy z ziarna dostarczanego przez rodzinną palarnię Coffee Time z Gdyni i zjemy domowe ciasta. Espresso kosztuje 6 zł, cappuccino 10 zł, a latte - 12 zł. Za dzbanek herbaty z etykietą fair trade zapłacimy 12 zł, a za kawałek ciasta od 8 zł do 12 zł.

Za barem i na zapleczu pilnowane są zasady filozofii zero waste - naczynia są biodegradowalne, słomki naturalne. Czyli jak w wielu modnych kawiarniach na Głównym Mieście. Niezwykły natomiast jest i będzie w CieKawej - jak pisaliśmy przed rokiem - personel.


- Baristami są cztery osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, które zdobywały wiedzę na profesjonalnych szkoleniach baristycznych - tłumaczy Skrzypski. - Pierwsze szkolenie rozpoczęliśmy z wysokiego C. Pojechaliśmy do Poznania do pani Agnieszki Rojewskiej, która zdobyła jako pierwsza kobieta na świecie mistrzostwo świata baristów. Pani Agnieszka szkoliła wcześniej osoby z niepełnosprawnościami i świetnie się nam współpracowało.
Doświadczenie w pracy, i to nie byle jakie, ma również Skrzypski. Od lat pracuje bowiem w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku jako kierownik warsztatu terapii zajęciowej, gdzie zajmuje się przygotowaniami niepełnosprawnych do pracy zawodowej.

- Załoga rekrutuje się z osób z mojej grupy oraz jednej osoby z zewnątrz, która złożyła u nas CV. Wszyscy pracownicy pracuję na umowę o pracę. Trzeba przyznać, że zainteresowanie było naprawdę spore - przyznaje Skrzypski i dodaje, że więcej pracowników na razie CieKawa nie pomieści. - Myślimy szeroko i nie wykluczamy otwarcia kolejnego lokalu opartego na podobnym modelu. Czas i klienci pokażą, czy jest na to zapotrzebowanie.
5
miejsce: Kawiarnie i herbaciarnie
w rankingu Kawiarnie i herbaciarnie
Kafëbë
Gdańsk, Piwna 64/65
8.3/10
+ Oceń


Szkolenia dla przyszłych pracowników oraz remont lokalu dofinansował Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz kilka fundacji i darczyńców. Miasto Gdańsk pomogło przekazując CieKawej Spółdzielni Socjalnej lokale komunalne (drugi znajduje się na Oruni i działa w nim zaplecze kuchenne kawiarni). Na codzienne funkcjonowanie oraz pensje dla pracowników (każdy pracuje na umowie o pracę) CieKawa musi jednak zarobić sama.

Kawiarnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-19 oraz w weekendy w godz. 10-20.

CieKawa to kolejny taki pomysł w Trójmieście. Kilka lat temu we Wrzeszczu ruszył pub Browar Spółdzielczy, prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną Dalba w Pucku. Jest ona właścicielem pierwszego w Polsce i szóstego na świecie browaru, którego większość pracowników stanowią osoby niepełnosprawne. Ta sama spółdzielnia prowadzi bistro w podziemiach gdańskiego magistratu, gdzie również pracują osoby niepełnosprawne.
Jak często pijasz kawę na mieście?
11%

prawie codziennie

19%

przynajmniej raz w tygodniu

18%

raz w miesiącu

27%

kilka razy w roku

25%

w ogóle

zakończona

łącznie głosów: 1628