Rynek Oruński bez projektanta przebudowy. Urzędnicy czekają na oferty dla Nowego Portu

25 października 2020, 18:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowy wygląd podwórek w Nowym Porcie i na Biskupiej Górce

Fiaskiem zakończył się pierwszy przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Rynku OruńskiegoMapka. Do realizacji zadania nie zgłosił się żaden wykonawca. Jednocześnie urzędnicy wciąż czekają na oferty dotyczące przygotowania podobnej dokumentacji dla Placu Nadwodnego w Nowym PorcieMapka.Przetarg na opracowanie dokumentacji budowlanej i wykonawczej oraz pełnienia nadzoru autorskiego przebudowy Rynku Oruńskiego został ogłoszony na początku września br.

W terminie przewidzianym na składanie ofert wpłynęło wprawdzie jedno zapytanie-wniosek o zmianę kryteriów w zakresie doświadczenia w projektowaniu fontann (rozpatrzone pozytywnie), jednak ostatecznie w przetargu nie została złożona żadna oferta.

Nowe postępowanie przetargowe nie zostało jeszcze rozpisane. W unieważnionym przewidziano 12 miesięcy na przygotowanie dokumentacji od momentu podpisania umowy.

Przywrócenie pamięci o tramwaju na OrunięPrzypomnijmy, że wykonawca dokumentacji miał bazować na koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wyłonionej w konkursie w czerwcu 2019 r. Zwycięzcą została wówczas pracownia StudioMania z Tczewa.

W zaproponowanej koncepcji zaznaczono dawny przebieg torów tramwajowych. Na terenie dawnego cmentarza, pełniącego współcześnie funkcję parku, układ zieleni nawiązuje do regularnego układu alejek cmentarnych, zaś w obrębie pomnika Danuty Siedzikówny zieleń ma przywoływać na myśli żuławskie poldery poprzecinane kanałami.

Na terenie rynku przewidziano też budowę fontanny (choć możliwa jest inna forma niż na wizualizacjach), ustawienie zabytkowego wagonu tramwajowego oraz miejsce do handlu na straganach (wykonawca będzie zobowiązany do zaprojektowania ich jednolitego wyglądu).

Czytaj też:

Dawna syrena wróci na oruński ratuszNowy Port: miasto czeka na oferty potencjalnych wykonawcówW przypadku Nowego Portu urzędnicy wciąż czekają na oferty wykonawców, którzy przygotują niezbędną dokumentację nowego zagospodarowania tzw. Placu Nadwodnego, czyli terenu przy dawnej przeprawie promowej.

Dotychczas nie wpłynęły jeszcze żadne zapytania od potencjalnych wykonawców, zaś termin składania ofert upływa 13 listopada br.

Dokumentacja dla tego miejsca będzie musiała bazować na koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wybranej w konkursie w lipcu 2019 r., przygotowanej przez zespół: Zofia Zuchowicz (z Gdańska), Marta Kępka (z Warszawy), Anna Dubois (z Warszawy), Tomasz Japa (z Warszawy).

- Zagospodarowanie placu umożliwić organizowanie m.in. imprez plenerowych. Projekt uwzględni urządzenie zieleni, montaż ławek, stojaków rowerowych i innych elementów tzw. małej architektury. Ponadto pojawi się oświetlenie uliczne, monitoring i iluminacja. W dokumentacji uwzględniona będzie także przebudowa układu drogowego przylegającego do placu wraz z pętlą autobusową i budowa miejsc postojowych i chodników - zapowiada Aneta Niezgoda z Biura Komunikacji Społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Podobnie, jak na Oruni, tutaj również przewidziano termin 12 miesięcy od momentu podpisania umowy na przygotowanie wszystkich materiałów. O wyborze wykonawcy zdecydują kryteria ceny (60 proc.) oraz przedłużenia minimalnego trzyletniego okresu rękojmi na wykonaną dokumentację (40 proc.).

Czytaj też:

Miasto dołoży 3,5 mln zł na rewitalizację Nowego PortuOgłoszenia nieruchomości: Gdańsk Orunia i Nowy Port

Atrakcyjna kawalerka blisko morza
275 000 zł
Gdańsk Nowy Port
2 Pokoje/ Po remoncie/ 2 Piętro/ Dostępne od zaraz
320 000 zł
Gdańsk Orunia
2 pokoje po remoncie - Gdańsk Orunia
299 000 zł
Gdańsk Orunia
Czy przebudowa głównych placów na Oruni i Nowym Porcie zmieni postrzeganie tych dzielnic?
47%

tak, staną się atrakcyjnymi miejscami do mieszkania i pracy

22%

tak, ale tylko jako atrakcja do jednorazowych odwiedzin przez turystów

31%

nie, to tylko kropla w morzu potrzeb tych dzielnic

zakończona

łącznie głosów: 424