Rynek Oruński w nowej odsłonie z elementami historii

16 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Krzysztof Koprowski

Rynek Oruński zobacz na mapie Gdańska doczeka się niebawem nowego wyglądu. Z nieciekawego i mocno zaniedbanego obszaru ma się zmienić w prawdziwą wizytówkę dzielnicy. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Najlepszą pracę przygotowała pracownia StudioMania z Tczewa.O rozpisaniu konkursu na przygotowanie koncepcji zagospodarowania dawnego rynku na Oruni pisaliśmy ostatni raz w styczniu. Jego ogłoszenie to efekt jeszcze wcześniej prowadzonych konsultacji z mieszkańcami dla wybranych obszarów dzielnic, które mają być objęte rewitalizacją.

W czwartek sąd konkursowy ogłosił zwycięzcę konkursu dla Oruni. Za najlepszą pracę (nagroda 14 tys. zł) uznano koncepcję pracowni StudioMania z Tczewa, która uzyskała w punktacji częściowej najwyższe noty za:
 • wzięcie pod uwagę postulatów mieszkańców wypracowanych w konsultacjach,
 • komfort i atrakcyjność użytkowania,
 • uwzględnienie kontekstu historycznego.

Orunia - zapomniana dzielnica, którą warto poznać


- (...) Projektant proponuje jednolite rozwiązania kolorystyczne dla nawierzchni placu, co pozwala na stworzenie jednoprzestrzennego spójnego wnętrza. Dobrana kolorystyka spaja plac z architekturą zabytkowego kościoła i podkreśla jego dominantę w przestrzeni. Dwa zielone skwery, dobrze rozwiązanie na etapie koncepcji ideowej zostały zaprojektowane w odrębny sposób, wynikający z różnej genezy ukształtowania tej przestrzeni. Wyróżniającym rozwiązaniem jest umieszczenie w projekcie stoisk handlowych wzdłuż dojścia do stacji SKM [docelowo planowane jest przedłużenie SKM do Tczewa - dop. red.] (...) Praca nadaje przestrzeni klimat małego placu rynkowego na przedmieściu, jednocześnie pozostawienie otwartej przestrzeni umożliwia łatwą zmianę aranżacji i dostosowanie jej do zmiennych potrzeb lokalnej społeczności - czytamy w uzasadnieniu wyboru pracy.

Zagospodarowanie w nawiązaniu do historii miejscaW zaproponowanej koncepcji zaznaczono dawny przebieg torów tramwajowych. Na terenie dawnego cmentarza zobacz na mapie Gdańska, pełniącego współcześnie funkcję parku, układ zieleni nawiązuje do regularnego układu alejek cmentarnych, zaś w obrębie pomnika pomnika Danuty Siedzikówny zobacz na mapie Gdańska zieleń ma przywoływać na myśli żuławskie poldery poprzecinane kanałami.

Czytaj również:Plac Wałowy zyska fontannę i świetlną instalację


Platforma widokowa na Biskupiej Górce w ramach rewitalizacjiSąd konkursowych w ramach zaleceń pokonkursowych wskazał na potrzebę m.in.:
 • dopracowania kwestii technicznej odwodnienia całego placu,
 • przedstawienia szczegółowej organizacji ruchu kołowego,
 • przeanalizowania długości i sposobu montażu neonu nawiązującego do tramwajowej sieci trakcyjnej,
 • wzmocnienia powiązania pieszego z dalszym otoczeniem i przeanalizowania możliwości wykonania nowego przejścia przez Trakt św. Wojciecha,
 • zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej,
 • doprecyzowania formy i kształtu fontanny,
 • poszerzenia przejścia przez teren dawnego cmentarza,
 • ujednolicenia elementów małej architektury oraz zaproponowania architektury straganów.II miejsce w konkursie (12 tys. zł) przyznano pracy zespołowej Kai Chroszczilewskiej z Warszawy i Martina Troilo z Włoch, zaś III miejsce (4 tys. zł) zespołowi w składzie: Tomasz Japa z Warszawy, Ewa Potapow z Warszawy, Mateusz Sylwestrzak z Gdańska oraz Zofia Zuchowicz z Gdańska.

W konkursie udział wzięły również pracownie: Interurban z Gdyni oraz Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska. Ich prace nie zostały jednak nagrodzone, a w klasyfikacji ogólnej praca BPBK uzyskała najniższe noty.Materiał archiwalny z 2013 r.

Mieszkania na sprzedaż na Oruni - ogłoszenia

Mieszkanie 3-pok z halą garażową
475 000 zł
Gdańsk Orunia Dolna
10minut do starówki/2 pokoje/ Inwestycyjne
277 000 zł
Gdańsk Orunia Dolna
Dwa niezależne pokoje, dobra komunikacja
285 000 zł
Gdańsk Orunia Dolna
Czy chciał(a)byś zamieszkać w pobliżu Rynku Oruńskiego?
29%

tak, to miejsce z ogromnym potencjałem

20%

tak, ale dopiero po zakończeniu rewitalizacji

51%

nie, zupełnie nie odpowiada mi ta lokalizacja

zakończona

łącznie głosów: 1021