Rząd ogranicza możliwość wyjścia z domu

24 marca 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz
aktualizacja:6:55 (25 marca 2020)
Premier i minister zdrowia wprowadzają kolejne obostrzenia. Więcej zdjęć (4)

Premier i minister zdrowia wprowadzają kolejne obostrzenia.

Adam Guz/KPRM

Premier i minister zdrowia wprowadzają kolejne obostrzenia.

Adam Guz/KPRM

Zakaz wychodzenia z domu, poza załatwieniem najpilniejszych spraw oraz gromadzenia się w większej liczbie niż dwie osoby, a także ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji miejskiej, którzy bedą mogli zająć tylko połowę miejsc siedzących - takie ograniczenia wprowadza nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Nowe ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia. Wcześniejsze obostrzenia również pozostają aktualne.- Musimy wprowadzić kolejne obostrzenia, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Szykujemy się na zwiększoną falę zachorowań, chcemy ją ograniczyć i wypłaszczyć, bo - jak mówią eksperci - to jest możliwe.
- Praktyka innych państw pokazuje, że umiarkowane ograniczenia mogą prowadzić tylko do przesunięcia fali zachorowań. Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, to nie uratujemy ludzkich żyć, dlatego proszę o jeszcze większy wysiłek we wspólnym działaniu, by ograniczyć wirusa - zaapelował Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Żeby to było możliwe, wprowadzone zostały dalsze społeczne obostrzenia:

  • przemieszczanie się jedynie w grupie do dwóch osób (nie dotyczy rodzin)
  • zakaz wychodzenia z domu, nie licząc załatwienia najważniejszych spraw: do pracy, sklepu, apteki, lekarza (chociaż starajmy się dzwonić), wyjście z psem lub na spacer
  • ograniczenia w liczbie pasażerów w komunikacji publicznej: zajęta może być tylko połowa miejsc siedzących, żeby zachować odpowiednią odległośćKonkretne rozwiązaniaJak decyzja rządu wpłynie na funkcjonowanie transportu w Polsce w praktyce? Kto będzie liczył pasażerów wsiadających do miejskich autobusów i tramwajów? Czy zostanie utrzymana komunikacja kolejowa? Nie wiadomo. Szczegóły mieliśmy poznać wraz z publikacją rządowego rozporządzenia w tej sprawie, ale nie ma tam takich informacji.

Pełna treść rozporządzenia Ministra Zdrowia z 24.03.2020 roku.Wszystko wskazuje więc na to, że decyzje będą podejmowane przez kierowców. Tak ma być m.in. w Gdyni, gdzie pomagać im będzie nadzór ruchu, a w wyjątkowych przypadkach także policja.