Rząd zdecydował o zamknięciu cmentarzy

30 października 2020, 15:45
Piotr Weltrowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Premier Mateusz Morawiecki: wdrażamy tarczę 2.0. To 35 mld zł dla firm

Sobota, niedziela i poniedziałek - przez te dni cmentarze w całym kraju będą zamknięte. Rząd zadecydował o tym w związku z pandemią i coraz większą liczbą zachorowań. Poinformowano także o przejściu administracji publicznej na system pracy zdalnej. O umożliwienie takiej formy pracy premier zaapelował również do przedsiębiorców.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Po decyzji premiera rozpoczął się szturm na trójmiejskie cmentarze. Zobacz zdjęcia i filmy w Raporcie z Trójmiasta


W piątek, 30 października 2020, premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

- Zarówno dzień poprzedzający Wszystkich Świętych, jak i dzień Wszystkich Świętych, a także Dzień Zaduszny - będą to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte - poinformował na specjalnej konferencji premier.
Jak dodał, rząd do ostatniej chwili wstrzymywał się z podjęciem tej decyzji, bo liczono, że wzrosty zachorowań nie będą aż tak radykalne. Niestety w ostatnich dniach krzywa zakażeń rosła.

- Druga fala zmiotła poczucie bezpieczeństwa. Jest groźniejsza od pierwszej. Także my w Polsce popełniliśmy błędy - stwierdził premier. - Dla mnie to ogromny smutek i przygnębienie, bo bardzo chciałem odwiedzić grób mojego ojca. Ale ponieważ niesie to ogromne ryzyko, uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż ludzkie życie - dodał.

Aktualne dane o liczbie zakażeńW piątek w Polsce odnotowano 21 629 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, w ciągu ostatniej doby zmarły też 202 osoby zakażone wirusem.

Apel do przedsiębiorców o umożliwienie pracy zdalnejMorawiecki zaapelował też do przedsiębiorców o to, aby - jeżeli istnieje taka możliwość - wysyłali swoich pracowników na pracę zdalną. Dla administracji publicznej jest to nie tyle zalecenie, co nakaz na najbliższe dwa tygodnie.

Czytaj też: Premier o wsparciu dla firm dotkniętych obostrzeniami

- Od poniedziałku jak największa liczba osób na pracy zdalnej. Musimy zerwać ten łańcuch zakażeń, w dyscyplinowany sposób ograniczać kontakty między ludźmi - stwierdził.
Podczas konferencji poinformowano także o tym, że szczepionki na koronawirusa mogą pojawić się już w styczniu, a Polska konsultuje z Unią Europejską ewentualny program szczepień w naszym kraju.

Automatyczna kwarantanna i "tak" dla testów antygenowychDodatkowo zapowiedziano także automatyczną kwarantannę dla osób mieszkających z tymi, u których wykryto zakażenie.

- Przyjmujemy dziś, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia COVID-19 jak testy PCR. Czyli nie trzeba mieć potwierdzonych dwóch wyników, wystarczy pozytywny test antygenowy - zapowiedział z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski.
Kiedy odwiedzisz cmentarz?
42%

już odwiedziłe(a)m

10%

jeszcze dziś, w piątek

23%

pójdę na groby bliskich we wtorek lub w kolejnych dniach

25%

pójdę w weekend, nie interesują mnie obostrzenia

zakończona

łącznie głosów: 3990