Rzadka kaczka uhla na Zatoce Gdańskiej

7 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
JG

Ma garb na czerwonym dziobie i białą otoczkę wokół oczu. Między Stogami i Górkami Zachodnimi zobacz na mapie Gdańska zagościła uhla garbonosa - wyjątkowo rzadko widywana w Polsce kaczka. Na gdańską plażę tłumnie zjechali więc ornitolodzy i pasjonaci.- Kiedy zobaczyłam tego ptaka i ten garb na nasadzie czerwonego dzioba, zmartwiłam się, że ptak może być chory na nowotwór - opowiada Ryszarda Sobolewska, która wypatrzyła zwierzę na Zatoce Gdańskiej między Stogami a Górkami Zachodnimi.
Mieszkanka Gdańska pod koniec lutego br. wybrała się na spacer z aparatem. Wolny czas na emeryturze spędza bowiem hobbystycznie fotografując ptaki. Osobnika, którego zobaczyła blisko plaży, nie potrafiła zidentyfikować. Postanowiła jednak wykonać serię zdjęć, bo zaintrygował ją wygląd ptaka.

- Byłam blisko i nie ruszałam się, a ptak przepływał, nurkował, odpływał, następnie zniknął na pół godziny, po czym znów płynął do brzegu - relacjonuje emerytka.
Po powrocie do domu mieszkanka Gdańska weszła na swoją ulubioną stronę internetową poświęconą gatunkom ptaków, ale jak wspomina, nie odnalazła tam gatunku ptaka, który napotkała podczas spaceru. Zdjęcia wstawiła więc na Facebooka. Po czym odezwał się do niej jeden z ornitologów.

- Pytał, gdzie zrobiłam zdjęcia i czy zdaję sobie sprawę, co to za ptak? Powiedział też, że cała Polska tu będzie. Dowiedziałam się wtedy, że to uhla garbonosa. Zwyczajne uhle znałam, ale garbonosej nie - opowiada emerytka.
Wkrótce na gdańską plażę zjechali ornitolodzy i pasjonaci z różnych zakątków Polski. Jak wspomina autorka zdjęć, pisał do niej również zainteresowany sprawą mężczyzna z Finlandii, a także ornitolog z Wielkiej Brytanii.

Uhla garbonosa rzadko pojawia się w Europie, a w Polsce jej widok to podobno rzecz wyjątkowa. Jet to bowiem gatunek kaczki, który gniazduje na północy Ameryki Północnej i w północno-wschodniej Azji.

Ptaki te mierzą nieco ponad pół metra długości, a ich maksymalna waga wynosi niewiele powyżej dwóch kilogramów. Uhle garbonose żywią się m.in. skorupiakami i mięczakami. Gatunek ten objęty jest ochroną. Na gdańskiej plaży rzadka uhla widziana była jeszcze pod koniec marca br.
Zobacz też barwną kaczkę, która zamieszkała w Oliwie
Fotografujesz przyrodę?
28%

tak, i to często

40%

tak, ale tylko czasami

13%

nie, bo nie mam do tego odpowiedniego sprzętu

13%

nie, bo mam inne zainteresowania

6%

nie, z innego powodu

zakończona

łącznie głosów: 457

JG