Rządowa aplikacja mObywatel nie zawsze zastąpi dowód

8 października 2021, 16:15
Rafał Borowski
Aplikacja mObywatel funkcjonuje od 2019 r. Więcej zdjęć (1)

Aplikacja mObywatel funkcjonuje od 2019 r.

źródło: gov.pl

Aplikacja mObywatel funkcjonuje od 2019 r.

źródło: gov.pl

Aplikacja mObywatel nie zawsze zastąpi dowód osobisty. Na własnej skórze przekonał się o tym nasz czytelnik, który chciał załatwić sprawę w urzędzie miejskim. W jakich sytuacjach możemy, a w jakich nie możemy legitymować się danymi zawartymi w aplikacji?Z naszą redakcją skontaktował się pan Tomasz, który jest osobą niepełnosprawną w stopniu lekkim. W piątek stawił się przed komisją w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gdańsku, który mieści się przy ul. Dyrekcyjnej 5Mapka.

Rutynowa wizyta znacznie się przedłużyła, gdyż nasz czytelnik był zmuszony wrócić do domu i przynieść ze sobą dowód osobisty. W jaki sposób próbował potwierdzić swoją tożsamość?

- Wylegitymowałem się aplikacją mObywatel. Pani przewodnicząca stwierdziła, że to nie jest żaden dokument. Dla nich tylko kopia elektroniczna, ich prawnicy to potwierdzają. Próbowałem argumentować, że to pełnoprawny dokument, gdyż honoruje go policja. Byłem zmuszony wrócić się do domu po plastikowy dokument. To urzędowe kuriozum. Po co w takim razie wspomniana aplikacja, która - przynajmniej w teorii - miała ułatwić życie? - komentuje pan Tomasz.

Co to za aplikacja?Czym właściwie jest mObywatel? To bezpłatna aplikacja wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS. Do korzystania z aplikacji wymagane jest posiadanie profilu zaufanego. Umożliwia ona korzystanie z mobilnych wersji dokumentów w postaci usług cyfrowych.

Wśród usług dostępnych w aplikacji znajduje się m.in. mPrawo jazdy, czyli odwzorowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów pobrane z Centralnej Ewidencji Kierowców, eRecepta, czyli podgląd wystawionych elektronicznych recept, mLegitymacja, czyli legitymacja szkolna oraz studencka.

Aplikacja umożliwia także potwierdzenie, że dane obywatela są zgodne z dowodem osobistym i pobrane zostały z Rejestru Dowodów Osobistych oraz Rejestru PESEL.

Gdzie można jej użyć, a gdzie nie?Czy urzędnicy mieli prawo odmówić panu Tomaszowi legitymowania się przy użyciu aplikacji? Mogli.

Na rządowej stronie www.gov.pl, na której szczegółowo wyjaśniono warunki korzystania z aplikacji, wyraźnie napisano, że mObywatel nie jest dowodem osobistym. Wskazano również sytuacje, w których można oraz nie można posłużyć się aplikacją.

- Z aplikacji mObywatel skorzystasz w pociągach, podczas kontroli, podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, odbierając "polecony" na poczcie, na siłowni, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, przy korzystaniu z innych usług. Z mObywatel nie skorzystasz w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. w banku, na lotnisku, u notariusza, rejestrując kartę SIM, przy załatwianiu części spraw urzędowych - wyliczają urzędnicy.
Czy nosisz przy sobie dowód osobisty?
50%

tak, zawsze mam go przy sobie

17%

zależy, dokąd wychodzę z domu

33%

nie, rzadko mam go przy sobie

zakończona

łącznie głosów: 2853

Opinie wybrane


wszystkie opinie (132)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.