SKM Gdynia Główna: "Awaria windy" - "To naprawcie!"

28 lutego 2021, 15:00
Olga
artykuł czytelnika
Zniecierpliwieni mieszkańcy rozpoczęli "dyskusję na kartki" na szybie zepsutej windy w Gdyni. Więcej zdjęć (1)

Zniecierpliwieni mieszkańcy rozpoczęli "dyskusję na kartki" na szybie zepsutej windy w Gdyni.

czytelniczka Olga/Raport z Trójmiasta

Zniecierpliwieni mieszkańcy rozpoczęli "dyskusję na kartki" na szybie zepsutej windy w Gdyni.

czytelniczka Olga/Raport z Trójmiasta

Mieszkańcy Gdyni narzekają na niedziałającą windę na peronie SKM w Gdyni GłównejMapka. Zdaniem naszej czytelniczki urządzenie nie działa od ponad dwóch tygodni, co mocno uprzykrza życie rodzicom małych dzieci, osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom. Najpierw na wejściu do kabiny pojawiła się kartka "awaria windy", a potem ktoś dokleił drugą "to naprawcie".Widzisz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym w Raporcie z Trójmiasta.

Pani Olga napisała do nas w tej sprawie w Raporcie z Trójmiasta. Jej list publikujemy poniżej.

Winda na peronie SKM w Gdyni Głównej jest nieczynna - uwaga - ponad dwa tygodnie. Ponieważ nie ma już podjazdu dla wózków (ani rynny dla rowerów), jedyna możliwość dla rodzica z małym dzieckiem albo rowerzysty to wnoszenie lub wciąganie wózka czy roweru.

I o ile rodzic z wózkiem być może sobie poradzi, to osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim musiałaby liczyć na przychylność i pomoc innych pasażerów.

Co w przypadku gdy nie uda się znaleźć pomocnej dłoni? Jedyne, co może zrobić niepełnosprawna albo starsza osoba, to wyjechać z peronu SKM, objechać go dookoła, w ten sposób dostać się na dworzec pociągów dalekobieżnych i dopiero stamtąd podjechać na peron SKM! Chyba nie muszę państwa uświadamiać, jak ogromne i czasochłonne jest to utrudnienie.

A winda? Cóż, naklejono na nią naklejkę "awaria windy". Najwyraźniej ktoś uznał, że problem został rozwiązany.

Kilka dni temu zauważyłam kolejną naklejkę i przyznam, że zgadzam się z jej treścią całkowicie.

Wpis pani Olgi wywołał dyskusję w komentarzach w Raporcie z Trójmiasta:

Awaria windy w Gdyni Głównej

Szanowni Państwo. Proszę o interwencję w sprawie awarii windy na peronie SKM w Gdyni Głównej. Winda na peronie SKM w Gdyni Głównej jest nieczynna - uwaga - ponad dwa tygodnie. Ponieważ nie ma już podjazdu dla wózków (ani rynny dla rowerów), jedyna możliwość dla rodzica z małym dzieckiem albo rowerzysty to wnoszenie lub wciąganie wózka czy roweru. I o ile rodzic z wózkiem być może sobie poradzi, to osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim musiałaby liczyć na przychylność i pomoc innych pasażerów. Co w przypadku gdy nie uda się znaleźć pomocnej dłoni? Niepełnosprawna albo starsza osoba, jedyne co można zrobić, to wyjechać z peronu SKM, objechać go dookoła, w ten sposób dostać się na dworzec pociągów dalekobieżnych i dopiero stamtąd podjechać na peron SKM! Chyba nie muszę Państwa uświadamiać jak ogromne i czasochłonne jest to utrudnienie. A winda? Cóż, naklejono na nią naklejkę "awaria windy". Najwyraźniej ktoś uznał, że problem został rozwiązany. Kilka dni temu zauważyłam kolejną naklejkę, i przyznam, że zgadzam się z tej treścią całkowicie(załączam zdjęcie). Jeżeli chcemy być społeczeństwem, które aktywizuje osoby mające ograniczone możliwości poruszania się, takie awarie powinny być naprawiane błyskawicznie, w ciągu 24h, a nie przyklepywane naklejką "awaria" i trudno, radź sobie, ale najlepiej... siedź w domu.


Jeżeli chcemy być społeczeństwem, które aktywizuje osoby mające ograniczone możliwości poruszania się, takie awarie powinny być naprawiane błyskawicznie, w ciągu 24 godzin, a nie przyklepywane naklejką "awaria" i trudno, radź sobie, ale najlepiej... siedź w domu.

SKM: winda będzie naprawiana, a w przyszłości wymieniona


Tomasz Złotoś, rzecznik SKM:

Niemal wszystkie dźwigi osobowe na linii PKP SKM to windy elektryczne. Winda na Dworcu Podmiejskim to urządzenie hydrauliczne. Jest to nietypowy model, jedyny taki na całej naszej linii. Części do tej windy są trudno dostępne, dlatego jej naprawa się przedłuża. Na początku marca serwis ponownie spróbuje ją naprawić.

Ta winda jest też już wyeksploatowana, dlatego jeszcze w ub. roku zapadła decyzja, by wymienić ją na nową. Trwa postępowanie przetargowe, jesteśmy już po otwarciu ofert. Zgodnie z umową wykonawca ma zamontować nową windę najpóźniej do końca maja tego roku. Przepraszamy ze te niedogodności i przypominamy, że na peron SKM na dworcu Gdynia Główna można też dostać się pochylnią lub windą z tunelu dworca dalekobieżnego.

Kolejny problem zauważyła nasza inna czytelniczka, która nagrała źle odśnieżone schody w Gdyni.
Widzisz, że urządzenie w przestrzeni miejskiej od dawna nie działa. Co robisz?
13%

zgłaszam urzędnikom - ale tylko o ile sam(a) korzystam z tego urządzenia

15%

zgłaszam to do skutku, niezależnie, czy korzystam z niego, czy nie

10%

zgłaszam raz, ale nie interesuję się, co dalej się z nim stanie

62%

nic nie robię, skoro to nie moja własność

zakończona

łącznie głosów: 521

Olga

artykuł czytelnika

Opinie wybrane


wszystkie opinie (159)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.