SKM Gdynia Grabówek do przebudowy. Zamiast wind powstaną pochylnie

24 listopada 2021, 7:00
Krzysztof Koprowski

Gdynia GrabówekMapka to kolejny przystanek SKM, który w najbliższym czasie przejdzie kapitalny remont. Kolejarze ogłosili właśnie przetarg na wykonawcę robót, który będzie zobligowany m.in. do realizacji nowego zadaszonego peronu oraz modyfikacji wejścia od strony pętli trolejbusowej. Na wykonanie prac przewidziano 11 miesięcy.Remont przystanku Gdynia Grabówek to kolejna inwestycja SKM, która będzie realizowana w najbliższym czasie.

Przystanki SKM do remontu:


W przypadku Grabówka ogłoszony został już przetarg na prace budowlane. Wykonawca będzie miał 11 miesięcy od momentu podpisania umowy na całkowitą metamorfozę przystanku, w ramach której m.in.:
  • zburzony zostanie budynek peronowy z zapleczem technicznym oraz poczekalnią,
  • powstanie nowa nawierzchnia peronu z wiatą na całej długości,
  • przebudowane będzie przejście od strony pętli trolejbusowej.

Rozkłady komunikacji miejskiej w Trójmieście


Dwie pochylnie dla niepełnosprawnych zamiast windOd strony pętli na peron będą prowadzić nowe zadaszone schody. Obok nich powstanie pochylnia z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo.

Z wyremontowanego tunelu pod torami SKM, wyłożonego płytami granitowymi i gresowymi, na peron będziemy wchodzić podłużną pochylnią. Będzie to rozwiązanie podobne do połączenia peronu SKM z gmachem dworca Gdynia GłównaMapka.

Z peronu całkowicie zniknie budynek z zapleczem technicznym oraz poczekalnią. Przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi pasażerów chronić będzie wiata na całej długości peronu oraz dwa wiatrołapy peronowe, czyli przestrzenie osłonięte przeszkleniami.

W ramach inwestycji pojawią się też nowe elementy małej architektury (ławki, śmietniki) oraz urządzony zostanie niewielki plac przy pętli trolejbusowej.

Przestrzeń z myślą o docelowej budowie drugiego wejściaProjekt przewiduje ponadto wykonanie "komory podtorowej" we wschodniej części przystankuMapka (tj. w stronę Stoczni). Będzie to niedostępna pusta przestrzeń, która w przyszłości może posłużyć do budowy nowego dojścia do przystanku od strony sklepu Lidl. Na zdjęciach satelitarnych doskonale widoczna jest w tym miejscu wydeptana ścieżka prowadząca na peron.

Czytaj też artykuł z 2015 r.:

Przejście do SKM Grabówek niebezpieczne, a tunel za drogiO wyborze wykonawcy w przetargu zdecydują kryteria: ceny (94 proc.) oraz przedłużenie pięcioletniego okresu gwarancji (6 proc.). Otwarcie ofert planowane jest 14 grudnia br.

Zobacz lokomotywownię Gdynia Grabówek

Nietypowe Budowle Trójmiasta. Lokomotywownia wachlarzowa na Grabówku

Które rozwiązanie jest lepsze do pokonania różnicy poziomów na przystankach SKM?
18%

winda lub podnośnik

51%

pochylnia

3%

platforma przyschodowa

28%

wszystko zależy od konkretnej lokalizacji

zakończona

łącznie głosów: 690

Opinie wybrane


wszystkie opinie (101)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.