Są pieniądze na budowę wiaduktu Biskupia Górka

16 marca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Maciej Naskręt
Najnowszy artukuł na ten temat

Utrudnienia na Trakcie św. Wojciecha przez kierowców jeżdżących pod prąd


Ministerstwo Rozwoju przyznało unijne środki na rozbudowę wiaduktu Biskupia Górka.zobacz na mapie Gdańska Bruksela dołoży do inwestycji w Gdańsku ok. 117 mln zł. Urzędnicy w końcu dostali zielone światło na poszukiwanie wykonawcy.Ministerstwo Rozwoju podjęło decyzję o zwiększeniu o 1,2 mld zł funduszy na konkurs w Programie Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu w gronie inwestycji realizowanych ze środków unijnych znajdzie się też rozbudowa wiaduktu Biskupia Górka.

To bardzo dobra wiadomość, bowiem jeszcze dwa miesiące temu wydawało się, że to przedsięwzięcie ma małe szanse na otrzymanie wsparcia finansowego. Teraz wiadomo, że jednak je otrzyma.

- Przebudowa wiaduktu Biskupia Górka w Gdańsku otrzyma 85 proc. kosztów kwalifikowanych - zapowiedział w czwartek Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
Zamiast jednego wiaduktu, dwa nowe

Projekt rozbudowy Węzła Biskupia Górka zakłada budowę dwóch nowych wiaduktów w ciągu Traktu św. Wojciecha. Na każdym z nich znajdzie się jezdnia z trzema pasami ruchu (skrajne zostaną wykorzystane jako buspas). Pierwsza nitka powstanie bliżej budynków urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego, a druga pobiegnie w śladzie obecnie istniejącego wiaduktu.

Inwestycja pochłonie w sumie 138 mln zł, a 117 mln zł będzie pochodzić ze środków unijnych.

Warto dodać, że w ramach inwestycji powstanie także piętrowy parking na ok. 480 samochodów zlokalizowany na placu przed budynkiem urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego.

W czerwcu zeszłego roku Sejmik Województwa Pomorskiego zarezerwował na ten cel 7 mln zł.

Inwestycja u ministra infrastruktury

Inwestorem przedsięwzięcia jest miasto Gdańsk. Urzędnicy miejscy wystąpili do wojewody pomorskiego o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji. Ten zgodził się na budowę. Jednak decyzję wojewody zaskarżyli do ministra infrastruktury mieszkańcy bloków przy ul. Spadzistej zobacz na mapie Gdańska.

Władze Gdańska interweniowały w tej sprawie u samych mieszkańców, ale dotąd nikt nie wycofał odwołania. Sprawa rozstrzygnie się za ok. półtora miesiąca. Niemniej decyzja wojewody ma rygor natychmiastowej wykonalności, więc urzędnicy, mając zagwarantowane środki, mogą zacząć poszukiwania wykonawcy.
Czy czekasz na przebudowę wiaduktu Biskupia Górka?
65%

tak, to usprawni dojazd do centrum miasta

19%

tak, ale obawiam się korków w czasie prac

16%

nie, to nie jest bardzo ważna inwestycja

zakończona

łącznie głosów: 1398