Sąd chce więcej czasu w sprawie wyroku dotyczącego afery Amber Gold

2 czerwca 2020, 17:00
Szymon Zięba

O kolejne dwa miesiące na sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku sądu ws. Amber Gold poprosiła sędzia Lidia Jedynak, która prowadziła tę głośną sprawę. Marcin i Katarzyna P. zostali skazani nieprawomocnym wyrokiem odpowiednio na 15 i 12,5 roku więzienia w październiku zeszłego roku.Najważniejsze informacje o sprawie Amber GoldPrzypomnijmy: na początku maja napisaliśmy, że sporządzanie pisemnego uzasadnienia wyroku w sprawie Amber Gold trwa od niemal siedmiu miesięcy. Przedstawiciele Sądu Okręgowego w Gdańsku tłumaczyli to nadzwyczajną obszernością materiału dowodowego.

Marcin P. i Katarzyna P. nieprawomocny wyrok usłyszeli w październiku zeszłego roku. Strony biorące udział w sprawie złożyły wnioski o pisemne jego uzasadnienie, które wpłynęły do sądu 21 października 2019 roku, a ustawowy termin na sporządzenie takiego uzasadnienia upływał w listopadzie 2019 r.

Jednak już następnego dnia po wpłynięciu wspomnianych pism sędzia Lidia Jedynak złożyła swój wniosek o przedłużenie terminu, w którym może sporządzić pisemne uzasadnienie do 29 maja tego roku.

Sędzia potrzebuje więcej czasu - przynajmniej do końca lipcaWniosek został uwzględniony przez prezesa SO, który termin przedłużył. Teraz usłyszeliśmy w gdańskiej "okręgówce", że przewodnicząca składu sędziowskiego ponownie zwróciła się z takim wnioskiem do prezesa - tym razem prosząc o przedłużenie terminu do 30 lipca 2020 roku.

- Jest to sprawa wyjątkowo obszerna i skomplikowana, dlatego sporządzenie uzasadnienia jest tak pracochłonne. Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku uwzględnił wniosek sędziego referenta. Jest to termin, w którym sędzia powinna oddać uzasadnienie. Następnie wyrok z uzasadnieniem zostanie doręczony stronom, które będą miały 14 dni na wniesienie apelacji - poinformował sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kancelarie prawne i adwokackie w TrójmieścieCo ciekawe - w teorii - sędzia może złożyć kolejny wniosek, który podlega ocenie i decyzji prezesa sądu.

Adwokat Marcina P.: "przy takim ogromie sprawy sporządzenie uzasadnienia może zająć dużo czasu"W sprawie poprosiliśmy o komentarz mec. Michała Komorowskiego, adwokata Marcina P. Jak podkreśla, rozumie, że sędziemu potrzebny jest czas na sporządzenie pisemnego uzasadnienia.

- Nie można sędziemu przewodniczącej niczego zarzucić, bo przy takiej obszerności materiału, przy takim ogromie sprawy, sporządzenie uzasadnienia może zająć dużo czasu - mówi mec. Michał Komorowski.
Adwokat przypomina, że sam wyrok w sprawie Amber Gold to ok. 6 tys stron.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę, że sędzia musi napisać uzasadnienie, które będzie przekraczało tę objętość, to ten czas jest jak najbardziej zrozumiały - zaznacza mec. Komorowski.
Co ważne, obrońcy małżeństwa P. nie będą mogli wystąpić o wydłużenie czasu na sporządzenie apelacji w tej sprawie. Mec. Michał Komorowski zaznacza, że na zapoznanie się z obszernym pisemnym uzasadnieniem będzie miał określone przepisami 14 dni.

Akta sprawy przyjechały ciężarówkąW tym miejscu warto przypomnieć, że kiedy w 2015 roku sprawa Amber Gold trafiła do Sądu Okręgowego w Gdańsku, do dostarczenia m.in. aktu oskarżenia z łódzkiej prokuratury trzeba było wynająć specjalną ciężarówkę do przeprowadzek.

Jej rozładowywanie zajęło kilkadziesiąt minut - i to mimo że w wynoszenie ponad 70 kartonów z aktami zaangażowano około dziesięć osób.

W sprawie Amber Gold tylko na etapie śledztwa przesłuchano około 20 tys. osób i sporządzono blisko 3 mln stron akt sprawy.

Tymczasowe aresztowanie wobec Marcina P. i Katarzyny P. jest przedłużone do 31 sierpnia 2020 r.
Brałe(a)ś kiedyś udział w procesie sądowym?
19%

tak, moja sprawa została rozstrzygnięta szybko

19%

tak i długo czekałe(a)m na wyrok

10%

tak, a proces ciągle się toczy

19%

tak, ale tylko jako świadek

33%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 684