Sąd wstrzymał połączenie MIIWŚ z Muzeum Westerplatte

31 stycznia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Katarzyna Moritz
aktualizacja:10:02 (1 lutego 2017)
Wciąż ważą się losy Muzeum II Wojny Światowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał właśnie decyzję o wstrzymaniu połączenia go z Muzeum Westerplatte. Więcej zdjęć (1)

Wciąż ważą się losy Muzeum II Wojny Światowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał właśnie decyzję o wstrzymaniu połączenia go z Muzeum Westerplatte.

fot. trojmiasto.pl

Wciąż ważą się losy Muzeum II Wojny Światowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał właśnie decyzję o wstrzymaniu połączenia go z Muzeum Westerplatte.

fot. trojmiasto.pl

Nieoczekiwany zwrot w sprawie połączenia gdańskich muzeów. Na dzień przed zaplanowanym na 1 lutego scaleniem Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939r., Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał decyzję o wstrzymaniu połączenia obu placówek.Aktualizacja, godz. 10:02

W wydanym wczoraj wieczorem przez Ministerstwo Kultury oświadczeniu szef resortu ogłosił, że nie tylko składa zażalenie na ogłoszoną w poniedziałek i wciąż nieprawomocną decyzję WSA, ale nadal chce połączenia obu placówek.

Ponadto skrytykował on działalność władz i dyrektora MIIWŚ prof. Pawła Machcewicza za retorykę, wykraczającą poza standardy komunikacji dyrektora państwowej placówki z nadzorującym ją ministerstwem. Minister niepokoi się także stanem przygotowania publicznej inwestycji wartej 450 mln złotych.

"Muzeum miało zostać otwarte w 2014 r. Ma już 3 lata opóźnienia[...]. Ponadto, na wniosek dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, ubiegłoroczny termin połączenia, pierwotnie planowany na 1 grudnia 2016 r., został przez Ministra KiDN przesunięty na 1 lutego 2017 r. Dyrektor Paweł Machcewicz deklarował wówczas, że taka zmiana jest niezbędna, aby sprawnie dokończyć inwestycję i otworzyć wystawę. Poprzednio prof. Paweł Machcewicz zapowiedział zakończenie budowy Muzeum do 30 listopada ubiegłego roku oraz montaż wystawy stałej do 20 grudnia 2016 roku. Żaden z deklarowanych terminów nie został dotrzymany"

Treść całego oświadczenia MKiDN


Aktualizacja, godz. 19:28
Tymczasem, jak podaje Radio Zet, Ministerstwo Kultury zamierza odwołać się od decyzji WSA i poczekać na wyrok w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Do tego czasu Paweł Machcewicz pozostanie na stanowisku dyrektora placówki.

Aktualizacja, godz. 18:51
Manifestacja w obronie Muzeum II Wojny Światowej

Mimo decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, która jest po myśli osób broniących niezależności Muzeum II Wojny Światowej, o godz. 18 ok. 100-150 osób zebrało się pod charakterystycznym czerwonym budynkiem na placu im. Bartoszewskiego, by protestować przeciwko planom połączenia go z Muzeum Westerplatte. Manifestacja trwała godzinę.30 stycznia został ponownie rozpatrzony wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego zarządzenia złożony przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Postanowieniem z 30 stycznia 2017 r. [...] Sąd wstrzymał wykonanie zaskarżonego zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy" - czytamy w komunikacie na stronie WSA w Warszawie.
W uzasadnieniu czytamy, że sąd wskazał, że skarżący uprawdopodobnili zaistnienie trudnych do odwrócenia skutków wydanego zarządzenia, co jest wystarczającą przesłanką wstrzymania jego wykonania.

Sąd wziął również pod uwagę stanowisko uczestnika postępowania, z którego wynika, że rozważa on możliwość odwołania umowy darowizny, mocą której Gmina Miasta Gdańska przekazała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nieruchomości przeznaczone na cel publiczny w postaci "budowy i prowadzenia Muzeum II Wojny Światowej - miejsca pamięci o tragizmie wojny i jej ofiarach", na co wskazywał również Rzecznik Praw Obywatelskich.

Tymczasem na dzisiejszej konferencji prasowej premier Beaty Szydło i ministra Piotra Glińskiego, ten ostatni oświadczył: "Zgodnie z zapowiedzią, zgodnie z prawem, zgodnie także z postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, 1 lutego doprowadzi do połączenia dwóch podobnie funkcjonujących, o podobnym zakresie, znajdujących się w tym samym miejscu, instytucji kultury dwóch Muzeów".

Przypomnijmy: 6 września minister Piotr Gliński wydał zarządzenie o połączeniu obu gdańskich muzeów - istniejącego od 8 lat Muzeum II Wojny Światowej, którego budowa właśnie dobiega końca, z utworzonym pod koniec 2015 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Władze muzeum zaskarżyły decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, które wstrzymało połączenie. Jednak ministerstwo odwołało się Naczelnego Sądu Administracyjnego, które następnie wydało decyzję umożliwiającą połączanie do momentu kiedy WSA nie rozpatrzy sprawy ponownie.

Czytaj też: Sąd pozwolił na połączenie wojennych muzeów

Obecne rozstrzygnięcie jest nieprawomocne. Od wydanego postanowienia strony postępowania mogą złożyć zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem.

23 stycznia dyrekcja muzeum po raz pierwszy pokazała wystawę stałą muzeum, a w miniony weekend zobaczyło ją około 3 tys. gdańszczan w ramach dni otwartych.

We wtorek o godz. 18 na placu im. Bartoszewskiego odbędzie się protest przeciwko połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.

Jaki los powinien spotkać oba muzea?
23%

należy je połączyć ze sobą

77%

muszą działać oddzielnie

zakończona

łącznie głosów: 1987