Samorządowcy: Metropolie muszą znaczyć więcej

21 września 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
ms

- Apelujemy o przyznanie metropoliom pierwszoplanowej roli w polityce kraju - to główny postulat prezydentów 12 największych polskich miast, który został przedstawiony podczas trwającego w Amber Expo kongresu Smart Metropolia.Uczestnicy kongresu przekonywali, że - w aspekcie terytorialnym - nasz kraj powinien oprzeć swój rozwój na dwóch filarach:
  • rozwój największych ośrodków wzrostu / metropolii,
  • polityce rozlewania tych korzyści na resztę kraju / regiony.

- Silne metropolie nie są zagrożeniem dla rozwoju pozostałych obszarów kraju, ale ich jedyną szansą na rozwój - podkreślali zgodnie członkowie zarządu Metropolii Gdańskiej, wójt Pruszcza Gdańskiego Magdalena Kołodziejczak, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski oraz Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
- Polityka metropolitalna nie może zmieniać się co kadencję. Dlatego apelujemy także do wszystkich kandydatów na prezydentów największych polskich miast, aby pamiętali o tym po wyborze na te ważne i odpowiedzialne funkcje - mówił Paweł Adamowicz.
Prof. Grzegorz Gorzelak z centrum europejskich studiów regionalnych i lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego przekonywał, że "kandydaci na prezydentów polskich miast powinni zdać sobie sprawę, że miasta to dużo więcej niż chodniki i dzielnice.

- To one de facto decydują o rozwoju Polski - twierdził prof. Gorzelak.
Apel podkreśla, że zgodnie z zapisami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (tzw. Planu Morawieckiego) po 2020 roku ruszyć ma program "ZIT Plus". Prezydenci uważają, że niezbędnym jest, aby Obszary Metropolitalne (tzw. Związki ZIT) pozostały Instytucjami Pośredniczącymi wdrażającymi fundusze unijne w Polsce.

- Metropolie to największy blokowany obecnie zasób rozwojowy w Polsce - wyłącznie z powodów politycznych - mówił poseł Nowoczesnej i były marszałek Małopolski Marek Sowa. - Państwo powinno przeprowadzić na ten temat poważną debatę!
Zaznaczył, że skoro rządzący takiej debaty nie inicjują, to muszą to zrobić samorządowcy.

- Polsce potrzebne są obszary metropolitalne, rozumiane jako silne obszary miejskie, które w znaczący sposób i w ramach partnerskiego działania oddziaływają na swoje otoczenie - mówił poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbracht.
W ramach kongresu przyznano coroczne Nagrody Smart Metropolii przyznawane przez Zarząd Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot, które w tym roku otrzymali Marta Siciarek (twórczyni Centrum Wsparcia Imigrantów w Gdańsku - Lider zmiany), Jan Olbrycht (w kategorii Ambasador metropolii), oraz marszałek pomorski Mieczysław Struk (Partner w działaniu).

Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 roku zgodnie z koncepcją, że w Polsce powinno istnieć 12 regionów administracyjnych wokół 12 miast, jako biegunów trwałego rozwoju. Przypomnijmy, że zanim Polskę podzielono na 16 województw, najpierw planowano podział na 12 regionów.
Czy władza centralna powinna przyznać metropoliom więcej kompetencji?
69%

tak, ponieważ metropolie sprawniej reagują na potrzeby mieszkańców

14%

tak, ale powinna za tym iść większa kontrola ich działań

17%

nie, ponieważ oznacza to rozmycie odpowiedzialności za kraj

zakończona

łącznie głosów: 345

ms