Sanatorium w Orłowie przygotowane do rozbiórki. Budowa hotelu z nowym inwestorem

27 lutego 2015 (artykuł sprzed 5 lat)
Patryk Szczerba

Działka wraz z niszczejącym budynkiem dawnego sanatorium przy ul. Zacisznej zobacz na mapie Gdyni została w ostatnich dniach ogrodzona. Jak informują jej właściciele, znalazł się inwestor gotowy budować w tym miejscu hotel i SPA. W tym roku uda się prawdopodobnie wykonać jedynie prace rozbiórkowe.Pierwsze sygnały o tym, że jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów w Gdyni może zostać po kilkunastu latach zagospodarowany, pojawiły się w październiku 2012 roku. Współwłaściciel terenu, Andrzej Czerniejewski w rozmowie z nami zapowiadał, że obiektu nie zabezpieczy, dopóki nie zapadną decyzję o rozpoczęciu rozbiórki. Elementem całej inwestycji miało być stworzenie odpowiedniego dojazdu do posesji.

Chodziło o poszerzenie do 5 metrów ul. Zacisznej zobacz na mapie Gdyni, drogi prowadzącej do hotelu, która ma skończyć się placem manewrowym. Właściciele przekonywali, że czekają też na uchwalenie planu zagospodarowania terenu.

Rok później można było zobaczyć, jak obiekt będzie prawdopodobnie prezentować się za kilka lat. Jesienią został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny, który wyłonił wstępny projekt obiektu. Komisji najbardziej spodobała się propozycja przygotowana przez architektów ze Studia Kwadrat, w której pojawił się hotel ze 130 pokojami, ażurowymi okiennicami, z przeszklonym SPA.

Przy ul. Zacisznej przez cały poprzedni rok nic się jednak nie działo. Właściciele nie ukrywali, że problemem mogą być środki na sfinansowanie przedsięwzięcia. Założono udział w budowie hotelu kolejnych osób lub umowę z operatorem, dzięki któremu obiekt zostanie włączony do jednej z działających sieci.

Teren w ostatnich dniach po kilkunastu latach dewastacji został wreszcie ogrodzony i zabezpieczony. Obiekt niebawem ma zostać rozebrany.

- Drgnęło. Znaleźliśmy inwestora, z którym została podpisana umowa w sprawie budowy nowego obiektu. Obecnie trwają prace nad uzgodnieniami dotyczącymi zmiany technologii prac rozbiórkowych, by były jak najmniej uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. W tym roku powinna się rozpocząć - deklaruje Andrzej Czerniejewski, współwłaściciel terenu, który zdradzać nazwy zdecydowanych zainwestować w Orłowie jeszcze nie chce.

Na sygnał do rozpoczęcia prac czekają pracownicy firmy rozbiórkowej, która na terenie działki przeprowadziła pierwsze prace porządkowe.

- Na razie zabezpieczyliśmy obiekt i czekamy na dalsze decyzje inwestorów. Są tutaj rzeczywiście trudne warunki. Będziemy musieli użyć mniejszych samochodów do wywozu elementów budynku. Rozbiórka powinna potrwać miesiąc i będzie kosztowała ok. 400 tys. zł. - mówi Wojciech Kamiński, szef firmy "Global Dex", wykonującej w ostatnim czasie m.in. rozbiórkę hotelu Mercure w centrum Warszawy.

Pożar w budynku z czerwca 2013 roku.
Czy budynek dawnego sanatorium w Orłowie zostanie w tym roku rozebrany?
28%

tak, myślę, że jesień to dobry czas na takie prace

31%

zbyt dużo czynników może mieć na to wpływ, ale cieszy, że wreszcie budynek został zabezpieczony

41%

nie, to pozorne ruchy, z których nic nie wyniknie

zakończona

łącznie głosów: 375