Sanepid: woda w Mikoszewie już jest OK

20 września 2020, 10:00
Rafał Borowski
aktualizacja:11:00 (20 września 2020)

W sobotę sanepid opublikował najnowsze wyniki badań jakości wody w Zatoce Gdańskiej. W próbkach z Mikoszewa stwierdzono przekroczenie norm dla obecności bakterii escherichia coli oraz enterokoków. To pierwsza taka sytuacja od rozpoczęcia badań na początku września, po awarii przepompowni ścieków w Warszawie. W niedzielę jednak sytuacja wróciła do normy.Aktualizacja, godz. 11. Woda już bezpiecznaW niedzielę przed południem sanepid opublikował kolejne wyniki badań wody w kąpieliskach w Mikoszewie i Świbnie. Tym razem stan wody nie wzbudził żadnych zastrzeżeń.

Pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny informuje, że analiza próbek wody pobranych 18 września 2020 r. z kąpielisk Gdańsk-Świbno i Mikoszewo wykazała, że jej jakość w badanym zakresie, tj. obecności bakterii escherichia coli oraz enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w Rozporządzeniu ministra zdrowia z 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. poz. 255).Na początku września informowaliśmy, że pomorskie służby sanitarne będą pobierały próbki wody z wytypowanych miejsc na Zatoce Gdańskiej. Ma to związek z awarią w oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie, po której ścieki z siedmiu dzielnic stolicy zrzucane były do Wisły. Do zdarzenia doszło 29 sierpnia.

Czytaj więcej: Sanepid zbada próbki wody w Zatoce Gdańskiej po awarii oczyszczalni w Warszawie

Pomorski wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak zdecydował, że począwszy od 1 września - czyli od momentu dotarcia nieczystości do Bałtyku - codziennie będą pobierane próbki wody z dwóch kąpielisk: w Świbnie i Mikoszewie. To właśnie te dwa kąpieliska znajdują się najbliżej ujścia Wisły.

Podczas dotychczasowych badań ani razu nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych norm na obecność bakterii. Sytuacja uległa zmianie w sobotę. Analiza próbek pobranych w Świbnie wykazała, że jakość wody nadal mieści się w normie. Jednak analiza próbek pobranych w Mikoszewie już nie.

- Wykazano przekroczenie normy dla obecności bakterii escherichia coli oraz enterokoków. W pierwszym przypadku stwierdzono 1976 NPL/100 ml wody, w drugim - 490 jtk/100 ml wody. Zgodnie z wymaganiami określonymi w Rozporządzeniu ministra zdrowia z 17 stycznia 2019 r. dopuszczalna liczba bakterii escherichia coli wynosi 1000 NPL/100 ml wody, natomiast liczba enterokoków - 400 jtk/100 ml wody - czytamy w komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Obecnie wiejące wiatry sprawiają, że zanieczyszczenia wykryte w Mikoszewie nie powinny pojawić się na wysokości Trójmiasta.

Pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny apeluje o unikanie kontaktu z wodą z Zatoki Gdańskiej w Mikoszewie. Jak już wcześniej wspomniano, jakość wody w kąpieliskach u ujścia Wisły monitorowana jest codziennie.
Czy zdarza ci się kąpać w Bałtyku po zakończeniu sezonu letniego?
18%

tak, dość często

8%

tak, ale rzadko, np. w Nowy Rok

74%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 566