Sanepid zbada próbki wody w Zatoce Gdańskiej po awarii oczyszczalni w Warszawie

1 września 2020, 13:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Posprzątali plaże w Gdyni

Pomorskie służby sanitarne będą pobierały próbki wody z wytypowanych miejsc na Zatoce Gdańskiej. Ma to związek z awarią rury przesyłowej w oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie, po której ścieki z siedmiu dzielnic stolicy zrzucane były do Wisły. Odprowadzający je bowiem po dnie rzeki kolektor uległ awarii. Nieczystości dotrą dziś do Torunia.W sobotę, 29 sierpnia, doszło do poważnej awarii układu przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków "Czajka".

Stołeczni urzędnicy - aby zapewnić bezpieczny odbiór ścieków od mieszkańców miasta - zdecydowali się na uruchomienie awaryjnego zrzutu ścieków do Wisły.

Pomorski sanepid zbada wodę w Zatoce GdańskiejW związku z tym działania w tej sprawie podejmuje również pomorski sanepid.

O konkretach poinformował we wtorek, 1.09., Tomasz Augustyniak, szef WSSE w Gdańsku. Urzędnik tłumaczy, że w związku z awarią układu przesyłowego ścieków Czajka na terenie Warszawy oraz zrzutem ścieków do Wisły codziennie pobierane będą próbki wody z Zatoki Gdańskiej z wytypowanych dwóch miejsc, w których organizowane były kąpieliska:

  • w Gdańsku-Świbnie
  • oraz w Mikoszewie.

Wody w Zatoce Gdańskiej lepiej unikaćPrzedstawiciele pomorskich służb sanitarnych proszą, by unikać kontaktu z wodą z Zatoki Gdańskiej we wspomnianych kąpieliskach. Dotyczy to również uprawiania sportów wodnych oraz kąpieli w Wiśle.

- Na terenie województwa pomorskiego brak ujęć wody potencjalnie narażonych na zanieczyszczenie w związku z awarią - podkreśla Tomasz Augustyniak, dodając, że nie odnotowano do tej pory "żadnych niepokojących zjawisk".
Jak oceniasz stan wody w trójmiejskich kąpieliskach?
7%

jest bardzo dobry, dlatego często z nich korzystam

24%

jest średni, ale mimo wszystko kąpię się, gdy jest ładna pogoda

69%

jest kiepsko, unikam korzystania z publicznych kąpielisk

zakończona

łącznie głosów: 1303