Satelity Starlink przelecą nad Trójmiastem

10 sierpnia 2020, 20:00
Michał Sielski
Przelot satelitów Starlink można już było zobaczyć nad naszym krajem.

Podczas najbliższych nocy będzie można obserwować przelot satelitów Starlink nad Trójmiastem. Zapowiada się pogoda bardzo sprzyjająca obserwacji nieba nawet w środku miasta.Przed trzema dniami z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z kolejnym zestawem 57 satelitów telekomunikacyjnych Starlink, które już półtorej godziny po starcie znalazły się na orbicie na wysokości 388-401 km.

Był to już dziesiąty lot, w którym wyniesiono satelity sieci Starlink. Na orbicie jest już ich dokładnie 595. Najnowsze mają specjalne osłony, które odbijają światło słoneczne. Ma to ugasić protest astronomów, którzy narzekali, że tak duża liczba satelitów utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia, obserwację nocnego nieba. Niezależnie od tego, czy nowa technologia się sprawdzi, "pociąg satelitów" będzie można w nocy oglądać w Trójmieście. To o tyle istotne, że zazwyczaj w miastach trudno obserwuje się zjawiska astronomiczne - ze względu na duże zanieczyszczenie światłem.

Satelity Starlink nad TrójmiastemŻeby obserwować satelity, trzeba będzie wstać w nocy albo późno się położyć. Ze względu na doskonałe prognozy pogody na najbliższe dni, warto jednak spróbować.

Harmonogram na najbliższe dwa dni:

  • Noc z poniedziałku na wtorek: godz. 2:15 oraz 3:51.
  • Noc wtorku na środę: godz. 1:20, 2:56 oraz 4:32.

Czym jest Starlink?Starlink to sieć satelitów telekomunikacyjnych firmy Elona Muska - SpaceX, które mają zagwarantować dostęp do internetu praktycznie na całym świecie.

Każdy z wysłanych w misję satelitów waży około 260 kg, ma kompaktową strukturę, pojedynczy panel słoneczny i anteny do komunikacji. Satelity są wyposażone w silniki jonowe Halla, które umożliwiają im wspięcie się na docelową orbitę oraz korektę ustawienia.
Satelity Starlink nad Gdańskiem w kwietniu 2020 roku.
Lubisz czasem popatrzeć w niebo?
78%

tak, często podziwiam zjawiska astronomiczne czy choćby chmury

15%

tylko, gdy ma się dziać coś naprawdę spektakularnego

7%

nie, twardo stąpam po ziemi

zakończona

łącznie głosów: 1305