Schowali 9 mln papierosów za walizkami. Do Gdańska przypłynęły z Chin

28 maja 2020, 11:00
szym
Najnowszy artukuł na ten temat

Firma z Gdyni próbowała przemycić 2,5 mln papierosów

Papierosy schowane były za "kurtyną" z walizek.

Ponad 9 milionów sztuk papierosów przemytnicy ukryli w kontenerze z walizkami podróżnymi. Ładunek do Gdańska przypłynął z Chin. Mundurowym ostatecznie udało się przejąć wartą ponad 6 mln zł kontrabandę. Gdyby papierosy wprowadzono na czarny rynek, państwo mogłoby stracić około 10 mln złotych.Podejrzany kontener udało się namierzyć dzięki współpracy pomorskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej i policjantów CBŚP. Jak mówi Agata Bloch z KAS, kluczowe w tej sprawie było użycie specjalnego skanera RTG, którym prześwietlono ładunek.

- Podejrzany ładunek przypłynął do portu w Gdańsku z Chin i trafić miał do jednej z polskich firm. Według dokumentacji kontener powinien zawierać walizki i faktycznie kilkadziesiąt sztuk się w nim znajdowało - opowiada nadkom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP.

Kartony z papierosami za walizkamiJak dodaje policjantka, podczas dokładnego sprawdzenia kontenera okazało się, że oprócz legalnego towaru ukryto tam także 939 kartonów wypełnionych papierosami bez polskich znaków akcyzy.

- Po wyładowaniu kartonów mundurowi zabezpieczyli ponad 9 mln szt. papierosów. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego towaru wynosi ponad 6 mln zł. Skarb Państwa mógł stracić na tej próbie przemytu ponad 10 mln zł - podkreśla nadkom. Jurkiewicz.
Zdarza ci się popalać papierosy?
31%

tak, palę regularnie i od dłuższego czasu

10%

tak, ale tylko okazjonalnie, "dla towarzystwa"

28%

paliłe(a)m, ale rzuciłe(a)m to

31%

nie, nigdy nie paliłe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 937

szym