Serce i rozum zapraszają Ślązaków na Pomorze

3 czerwca 2020, 7:00
Michał Stąporek

felieton w trojmiasto.pl

Kiedy kilka dni temu Grecja ogłosiła, że wpuści do siebie obywateli 29 państw, ale nie Polaków (potem zmieniła zdanie), przez kraj przetoczyła się fala oburzenia. Czy wśród oburzonych byli także ci, którzy dziś nawołują, by nad Bałtyk nie wpuszczać mieszkańców Śląska?I weź tu zrozum naturę człowieka. Trzy miesiące temu wszyscy byliśmy solidarni ze wszystkimi. Jedni szyli maski, inni wycinali przyłbice, kolejni piekli ciasta dla lekarzy. Ktoś oferował zakupy starszemu sąsiadowi, ktoś inny rozbawił pacjentów koncertem przed szpitalem. Mimo fizycznej separacji była duchowa więź.

Szybko się zerwała. Zaczęło się od niechęci do lekarzy ("śpijcie w szpitalach, nie zarażajcie nas!"), potem dostało się policji ("zajmijcie się czymś poważnym, a nie sprawdzaniem, czy mam maskę!"), teraz przyszedł czas na Ślązaków.

Bo u nich dużo zakażeń koronawirusem. Bo przyjadą i nas zarażą. Bo przez nich korona wróci.

Atrakcje turystyczne TrójmiastaFakt: zakażeń na Śląsku jest więcej niż w reszcie kraju. Wirusa wykryto u prawie dwóch mieszkańców województwa na tysiąc (dokładnie 1,87 mieszkańca). To trzy razy więcej niż średnio w Polsce (0,6 zakażonego na tysiąc) i ponad osiem razy więcej niż na Pomorzu (0,24 zakażonego na tysiąc).

W liczbach wygląda to tak: 8,5 tys. zakażonych na 4,5 mln wszystkich mieszkańców Ślaska. Ale ci zakażeni są objęci kwarantanną, więc i tak się nigdzie nie ruszą. Podobnie jak ci w szpitalach: całe 341 osób (stan na 2 czerwca).

Barykada pod Rusocinem?Idźmy jednak dalej: może "embargo" nie powinno dotyczyć wyłącznie Ślązaków i powinniśmy objąć nim także mieszkańcami innych województw, w których zakażonych jest proporcjonalnie więcej niż u nas? Dolny Śląsk: 0,9 na tysiąc, Opolszczyzna i Mazowsze: prawie 0,7.

Gdzie postawić tę granicę, gdyby ktoś chciał się nią kierować? Może jeszcze niżej? Może zaprosimy do siebie tylko Warmiaków (0,12) i mieszkańców Podkarpacia (0,18)?

Hotele Trójmiasto i okoliceBylibyśmy o krok od paradoksu: Grecja wpuści jednak wszystkich Polaków (po kilku dniach Grecy zmienili zasady przyjmowania turystów), ale "pomorska" barykada ustawiona na A1 pod Rusocinem zatrzyma Ślązaków, a działa z Błyskawicy będą ostrzeliwać samochody z rejestracją na "S", "D", "O" i "W".

Serce i rozumKawa na ławę: powinniśmy pozostać otwarci na wszystkich gości nie tylko przez elementarne poczucie solidarności i sprawiedliwości, ale także z powodów bardziej przyziemnych.

Bo choćby wszyscy mieszkańcy Pomorza postanowili gremialnie wesprzeć lokalną turystykę, to sami jej nie uratujemy. Nawet jeśli wszyscy zamienimy greckie wyspy czy Riwierę Turecką na Szwajcarię Kaszubską. Nawet jeśli przestaniemy stołować się w domu i każdy posiłek będziemy zamawiać w lokalnej restauracji.

Tymczasem po fatalnej wiośnie, której de facto nie było, branża turystyczna potrzebuje klientów jak kania dżdżu. Hotelarze w całym kraju rywalizują między sobą o gości. Bo nawet jeśli wszyscy Polacy spędzą urlop w kraju, to nie zrównoważymy ubytku, jakim będzie brak gości z zagranicy.

Przewodnik turystyczny TrójmiastoA Pomorze, choć atrakcyjne, nie jest pępkiem świata z ofertą nie do przebicia. Są Mazury, jest Dolny Śląsk, jest Małopolska, jest wschód Polski z niskimi cenami, co w dobie cięć pensji i zwolnień niezwykle ważne.

Dlatego w staraniach o 4,5 mln potencjalnych turystów ze Śląska nawet najgłupszy wpis na forum internetowym może mieć znaczenie. Oby było ich jak najmniej.
Gdzie spędzisz letni urlop w tym roku?
29%

na Pomorzu

25%

gdzieś w Polsce

12%

za granicą

15%

jeszcze nie wiem

19%

prawdopodobnie nie będę miał(a) urlopu tego lata

zakończona

łącznie głosów: 2161