Sesja gdyńskiej Rady Miasta w PPNT

6 maja 2020, 14:00
Michał Sielski
Najnowszy artukuł na ten temat

W komunikacji będzie cieplej, gdy wrócą przyciski

15 maja sesja Rady Miasta odbędzie się w największej sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Radni będą siedzieli w kilkumetrowych odstępach, będą mieć indywidualne mikrofony i mają nie podchodzić do mównicy. Zdecydują m.in. o zwiększeniu deficytu budżetowego, który w 2020 roku ma sięgnąć ponad 244 mln zł.W nietypowym miejscu sesja odbędzie się z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Przypomnijmy: w kwietniu sesja odbyła się korespondencyjnie, ale niektórzy radni mieli pretensje, że nie mogą podczas niej zabrać głosu, a wypełnione druki do głosowania musieli umieścić we wrzutni Urzędu Miasta. Było to więc bardziej głosowanie niż klasyczne obrady.

Dlatego w maju sesja będzie miała inną formę. 15.05.2020 o godz. 12 radni spotkają się w sali audytoryjnej "C" Pomorskiego Parku-Naukowo-Technologicznego.

- Wychodzimy z urzędu po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom tej sesji, czyli radnym, urzędnikom, prezydentowi i jego zastępcom - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. - Zależy nam na tym, żeby radni znajdowali się w dużej odległości od siebie i nie mieli bezpośredniego kontaktu. Będą mieli indywidualne mikrofony, nie będą więc podchodzić do mównicy, mijać się. Część wypowiedzi będzie nagranych wcześniej i odtworzonych, jak choćby sprawozdanie przewodniczącego Rady Dzielnicy Karwiny - dodaje Joanna Zielińska.
Sesja bez udziału publiczności i mediów będzie transmitowana na kanale YouTube Rady Miasta Gdyni.

Budżet Gdyni 2020 i Strefa Płatnego Parkowania- Tematem sesji są przede wszystkim zmiany w budżecie, które mieliśmy podjąć już na sesji marcowej, która została przesunięta. Kolejnym dużym tematem jest zmiana uchwały w sprawie płatnego parkowania. Czterdzieści jeden uchwał przed nami, także czekamy na dużą sesję. Myślę, że interesującą - mówi Joanna Zielińska.

Projekty uchwał na majową sesję Rady Miasta Gdyni.Niewątpliwie najważniejszym punktem, który wzbudzi najwięcej gorących dyskusji radnych, będą zmiany budżetowe. Władze miasta prognozują, że w związku z pandemią koronawirusa, zawirowaniami gospodarczymi i kłopotami wielu branż spadną wpływy do kasy miasta. Dlatego skończy się to zwiększeniem deficytu. Dochody budżetu miasta w 2020 roku mają sięgnąć 1 853 902 201,31 zł, natomiast wydatki 2 098 822 160,31 zł.

Planowany deficyt budżetu w kwocie 244 919 959 zł zostanie pokryty z pożyczek i kredytów długoterminowych.
Czy miasto powinno się zadłużać, żeby nie ciąć wielu inwestycji?
35%

nie, to droga donikąd

48%

może, ale roztropnie realizując naprawdę ważne inwestycje

17%

tak, to jedyna droga, by uratować gospodarkę

zakończona

łącznie głosów: 324