Siedem okrętów bojowych NATO zacumowało w gdańskim porcie

9 października 2020, 11:00
Szymon Zięba
Siedem okrętów bojowych NATO wpłynęło w piątek rano do gdańskiego portu.

Siedem okrętów stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO (SNMCM G1) zacumowało w piątek, 9.10.2020., w gdańskim porcie, na wysokości nabrzeża WesterplatteMapka. Jak udało nam się dowiedzieć, jednostki w Trójmieście uzupełnią zapasy, a załoga zaplanowała odpoczynek. Trałowce pozostaną w porcie do 12 października. Okręty zauważyli także nasi czytelnicy, o czym poinformowali nas w Raporcie z Trójmiasta.Jak informuje Akademia Marynarki Wojennej, stały Zespół Obrony Przeciwminowej NATO (Grupa 1) (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group One) jest najstarszą stałą, zorganizowaną grupą okrętów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jest także jednym z czterech zespołów NATO działających obecnie na arenie międzynarodowej.

W strukturach NATO funkcjonują cztery stałe morskie zespoły okrętów. Dwa - SNMG1 i 2 (Standing NATO Maritime Group One and Group Two), skupiające duże jednostki nawodne (niszczyciele i fregaty) oraz dwa - SNMCMG1 i 2, w składzie których operują niszczyciele min i trałowce.

Stałym rejonem działania zespołów o numerach jeden są wody północnej Europy, a dwóch pozostałych (o numerach dwa) wody południowej Europy.

Okręty bojowe uzupełnią w Gdańsku zapasyW piątek, około godz. 9, do gdańskiego portu wpłynęło siedem okrętów stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO (SNMCM G1). Znalazły się tam jednostki pływające pod banderami: litewską, holenderską, belgijską, norweską, estońską, łotewską oraz niemiecką.

- Jest to wizyta, która ma na celu uzupełnienie zapasów i odpoczynek załogi. Planowanie wyjście zespołu z portu zaplanowano na poniedziałek, 12.10.2020, na godzinę 10 - poinformowała Anna Drozd z biura prasowego Portu Gdańsk.
Tak wyglądało wejście okrętów NATO do portu w sierpniu.
Jak oceniasz stan polskiej Marynarki Wojennej?
6%

z roku na rok jest coraz lepiej

6%

jest średnio - sporo rzeczy należy poprawić

79%

jest w kiepskim stanie

9%

trudno powiedzieć - nie interesowałe(a)m się tym tematem

zakończona

łącznie głosów: 1202