stat

Siedmiu chętnych do remontu elewacji Bazyliki Mariackiej

23 lutego 2017, 16:00
Katarzyna Moritz
artykuł historyczny

W marcu ma ruszyć wyczekiwany remont elewacji Bazyliki Mariackiej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Do prac zgłosiło się siedmiu chętnych. Bazylika szuka też sponsora strategicznego do konserwacji zabytków ruchomych w świątyni.W połowie zeszłego roku Bazylika Mariacka otrzymała 12 mln zł unijnej dotacji, z wnioskowanych 20 mln, na remont znajdujących się w złym stanie technicznym dachów, elewacji i okien, dokończenie renowacji zegara astronomicznego i adaptację dawnej kotłowni na cele multimedialne.

Od wielu miesięcy trwa wybór wykonawców remontu dachu i elewacji. We wrześniu zeszłego roku wyłoniono architekta Tomasza Celewicza do pełnienia nadzoru inwestorskiego.

- Kończy się przetarg na wyłonienie wykonawcy remontu dachu i elewacji. Lada dzień powinniśmy poznać firmę, która będzie to robić, a na koniec marca powinny ruszyć prace - zapowiada Krzysztof Zwara, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bazyliki Mariackiej.
Dwa tygodnie temu oferty na remont elewacji złożyło siedem firm. Najwyższą, na blisko 10 mln zł - konsorcjum firm: Restauro z Torunia, AC Konserwacja Zabytków Piotrowski Kosakowski z Krakowa, a najniższą na ponad 6 mln zł spółka Renova z Warszawy. Jednak najwięcej punktów zdobyła oferta za ponad 7,6 mln zł firmy Mosaicon Maria Potz z Łodzi.

Elewacja bazyliki to od lat jedna z największych bolączek zabytkowej świątyni, szczególnie od strony ul. Piwnej. Nie raz podczas wichur dochodziło do osypywania się cegieł. Od lat, podobnie jak dach, czeka na remont. Do tej pory udało się w ramach funduszy norweskich wyremontować wieżę Bazyliki.

Podczas prac wzmocnione i uzupełnione będą cegły, spękania muru, ale też elementy kamienne (gzymsy, cokoły, glify, portale i rzeźby), przeszklone okna gotyckie i stolarka drzwiowa i okienna.

Bazylika szuka sponsora strategicznego

Mimo że unia dołożyła znaczną część funduszy na najważniejsze prace remontowe, a miasto brakujące 8 mln zł, konserwacji wymagają też zabytki ruchome w świątyni.

- Szukamy sponsora strategicznego, także na te prace, które nie są objęte dotacjami. Każda pomoc przyda się do remontu zabytkowych rzeźb, obrazów czy tabernakulum - podkreśla Zwara.
Czytaj też: Złote gwiazdy na sklepieniu bazyliki Mariackiej

Remont bazyliki można też wspomóc poprzez społeczną akcję Pokolenia dla Bazyliki. W jej ramach można wykupić gwiazdę, która zostanie zawieszona na sklepieniu świątyni. Dzięki temu donatorzy mogą upamiętnić ważne wydarzenia ze swojego życia lub bliskiej osoby. W ramach tej akcji na sklepieniu kościoła umieszczono do tej pory 100 złotych gwiazdek.
Zwiedzasz zabytkowe obiekty sakralne?
57%

tak, bardzo często

29%

to zależy od ich rangi

14%

nie, praktycznie nigdy

łącznie głosów: 506