Środowe opady deszczu w Trójmieście

26 lipca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Maciej Korolczuk
aktualizacja:19:50 (26 lipca 2017)
Najnowszy artukuł na ten temat

Jak doszło do zalania Wrzeszcza w miniony piątek?


Silne opady deszczu, lokalne podtopienia, korki, zalane ulice i opóźnienia komunikacji miejskiej - tak wyglądała środa w całym Trójmieście. Opady deszczu spodziewane są także w nocy i w czwartek. Miejskie służby zapewniają, że sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest stabilna.Aktualizacja, godz. 19.40.

Według informacji przekazanych przez synoptyków w środę od rana do godz. 16:00 spadło w Trójmieście ok. 30-45 mm deszczu. Prognozuje się, że do godzin wieczornych suma opadów lokalnie może wzrosnąć miejscami do 60 mm.

W nocy opady mogą wynieść od 5 mm do 10 mm, lokalnie do 15 mm. Jak wynika z informacji BMiGW w Gdyni w czwartek możemy spodziewać się dalszych opadów, ale już mniejszych od tych środowych (od 5 mm do 10 mm, lokalnie do 15 mm).W sumie suma opadów w Trójmieście w ciągu dwóch dób może wynieść ok. 75 mm. Opady mają głownie charakter jednostajny. Strefa opadowa bardzo wolno przemieszcza się na zachód.

- Poziom wody w kanale Raduni przy Elżbietańskiej zaczął opadać i powinien spaść o 25 cm. Poziom wody w zbiornikach zlewni Potoku Strzyża jest podwyższony, aktualnie nie stanowi on zagrożenia - sytuacja jest stabilna - informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska.
Statystykę interwencji podali także strażacy. Najwięcej interwencji związanych z opadami deszczu podejmowali dziś w Gdyni (51), w Sopocie było ich 23, a w Gdańsku - 21.


Aktualizacja, godz. 14.05.

O godzinie 13.00 w gdańskim Centrum Zarządzania Kryzysowego zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. W zebraniu zespołu udział wzięły służb miejskich, PSP i Policji, które monitorują stan opadów i sytuację w mieście oraz na bieżąco podejmują interwencje.

- Obsada wszystkich miejskich służb i jednostek została zwiększona do odwołania - informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska. - Stany na potokach i zbiornikach retencyjnych w Gdańsku są kontrolowane przez pracowników spółki Gdańskie Wody - aktualnie sytuacja jest w normie. Drogi w Gdańsku są przejezdne, za wyjątkiem odcinka ulicy Piastowskiej do wiaduktu kolejowego.
Jak dodaje, możliwe są utrudnienia w poruszaniu się po mieście ze względu na ewentualne lokalne podtopienia.

- W związku z potencjalnym zagrożeniem sugerujemy usunięcie pojazdów z parkingów podziemnych i apelujemy o nie wchodzenie do piwnic - dodaje Kaczmarek.


- Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Strefa opadów bardzo wolno przemieszczać się będzie od południowych granic województwa ku północy. Całkowita, prognozowana suma opadów w środę od godz. 6 do 15 na obszarze całego województwa wyniesie od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 45 mm - napisała w ostrzeżeniu Agnieszka Drwal-Tylmann, synoptyk z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.
Już poranne opady sprawiły mieszkańcom Trójmiasta sporo kłopotów. Zalane zostały tunele prowadzące na perony SKM w Gdyni. Niewykluczone, że trudne warunki mogły się też przyczynić do wypadku na torach SKM w Sopocie. Po godz. 8 jadąca w stronę Gdańska kolejka SKM potrąciła śmiertelnie przechodzącego przez tory pieszego. Utrudnienia mogą tam potrwać nawet do południa.Przez opady deszczu zamknięto ul. Okrzei i Powstańców Warszawy w Sopocie, a na Haffnera spływająca woda utworzyła wielką i głęboką kałużę.

Woda zalała też przejazd pod przejazdem na Pomorskiej i Piastowskiej. W Gdyni kierowcy brnęli w wysokiej wodzie przez Morską, Płk. Dąbka i Janka Wiśniewskiego oraz Hutniczą. Znacząco podniósł się stan wody w rzece Kaczej.