stat

Sinice w Gdyni: dwa kąpieliska zamknięte

11 lipca 2018, 14:30
piw
aktualizacja:15:00 (12 lipca 2018)

Gdynia Śródmieście oraz Gdynia Redłowo - w środę sanepid zdecydował o tymczasowym zamknięciu tych dwóch kąpielisk w związku z zakwitem sinic. W centrum można się już kąpać, Redłowo pozostaje zamknięte. Pozostałe trójmiejskie kąpieliska aktualnie pozostają otwarte.Aktualizacja: 12 lipca, godz. 15 Sanepid zezwolił na korzystanie z kąpieliska Gdynia Śródmieście. Nadal obowiązuje zakaz kąpieli w Gdyni Redłowie.- Jesteśmy w stałym kontakcie z ratownikami ze wszystkich kąpielisk w mieście, jeżeli gdzieś zmieni się sytuacja, czyli na przykład sinice znikną, bądź też pojawią się na innych kąpieliskach, to od razu będziemy podejmować kroki, czyli sprawdzać te miejsca i decydować, co dalej - mówi Elżbieta Dziubich, rzecznik Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Gdyni.
Lista trójmiejskich kąpielisk

Jak dodaje, możliwe, że sinice zakwitną też na kolejnych plażach, bo pogoda temu sprzyja - nie ma falowania, a nasłonecznienie jest aktualnie dość duże.

Czym są sinice?Sinice, zwane również cyjanobakteriami, są gromadą organizmów samożywnych, należących do królestwa bakterii. Wcześniej, zanim poznano ich submikroskopową budowę, były uważane za rośliny. Niestety, w mentalności wielu osób nadal funkcjonują jako rośliny, z którymi kontakt może wprawdzie powodować odczucie dyskomfortu, ale nie stanowi większego zagrożenia.

Tymczasem kąpiel w wodzie skażonej sinicami grozi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jeśli zdarzy nam się nią zachłysnąć, mogą pojawić się bóle głowy, mdłości, wymioty, bóle brzucha, biegunka, gorączka lub nawet uszkodzenie wątroby. Skażona woda może się również stać przyczyną różnego rodzaju chorób skóry.

Sinice a plażowicze - nasz materiał z 2016 roku

Zdarza ci się wejść do wody, w której są sinice?
9%

tak, robię tak czasem

11%

tak, ale co najwyżej zamoczyć stopy

80%

nie, nigdy

łącznie głosów: 1575

piw