Siódmy dzień protestów w Trójmieście w sprawie aborcji

28 października 2020, 16:00
Rafał Borowski
aktualizacja:22:26 (28 października 2020)
Zobacz protest we Wrzeszczu z lotu drona

W Trójmieście trwają protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To już siódmy dzień, gdy na ulice wychodzą protestować przeciwnicy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, na mocy którego zlikwidowano możliwość aborcji z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby. Relacjonowaliśmy wydarzenia na żywo.Jesteś na proteście? Poinformuj nas, co się dzieje! Relacja naszych czytelników w Raporcie z Trójmiasta. Zobacz planowane manifestacje i pikiety w obronie praw kobiet w naszym Kalendarzu wydarzeń.


Aktualizacja, godz. 22:30: Przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu wciąż słychać mnóstwo klaksonów. Nic nie wskazuje na to, aby protest w tej części Trójmiasta rychło się zakończył. Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedzią organizatorów ma on potrwać co najmniej do godz. 23:30.Aktualizacja, godz. 22:10: Protesty w Gdyni rozładowały się. Większość uczestników udała się już do domów. Natomiast w Gdańsku - a dokładnie przy centrum handlowym Manhattan we Wrzeszczu - wciąż przebywa tłum manifestujących. Obecny charakter tego zgromadzenia trudno jednak określić mianem protestu. Według wstępnych szacunków w kulminacyjnym momencie na proteście we Wrzeszczu wzięło udział ok. 5 tys osób.

Al. Grunwaldzka na wysokości skrzyżowania z ul. Jaśkowa Dolina wciąż jest nieprzejezdna w obu kierunkach. Kilkaset metrów dalej, na wysokości skrzyżowania z al. Żołnierzy Wyklętych, pojawiła się kolumna kierowców, którzy trąbią na znak wsparcia protestujących.

Policja ocenia dzisiejsze zgromadzenia jako spokojne, nie odnotowano żadnych poważnych incydentów

Kierowcy trabią przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych

Aktualizacja, godz. 20:00: W Gdyni w kierunku radiowozu zostało rzucone jajko. Stróże prawa nie odpowiadają na zaczepki. Ul. Władysława IV wciąż jest nieprzejezdna w obu kierunkach. Niektórzy z manifestujących weszli na samochody i odpalili race.

Odpalenie rac na Władysława IV w Gdyni

Aktualizacja, godz. 19:50: Tłum przy centrum handlowym Manhattan we Wrzeszczu nie zmniejsza się. Protest przyjął imprezowy charakter. Manifestujący tańczą w rytm w muzyki puszczanej z głośników oraz skandują.

Aktualizacja, godz: 19:19: Manifestanci we Wrzeszczu odpalili race. Nic nie wskazuje na to, by demonstracja miała w najbliższym czasie wygasnąć.

Aktualizacja, godz. 18:58: Właśnie zakończyliśmy naszą transmisję wideo na żywo. Jej przebieg można odtworzyć na samym dole artykułu.

Aktualizacja, godz. 18:50: Na placu Przyjaciół Sopotu w centrum Sopotu zebrało się kilkaset osób. Ten protest ma zdecydowanie najspokojniejszy charakter. Na ścianie kamienicy przy ul. Podjazd są wyświetlane protestacyjne grafiki. Natomiast w Gdyni tłum przeszedł ul. Śląską na ul. Morską, gdzie stoi na wysokości dworca kolejowego PKP. Na czele kolumny maszerowali mężczyźni, niosący leżącą na drzwiach kukłę kobiety.

Projekcja na ścianie kamienicy przy ul. Podjazd w Sopocie

Aktualizacja, godz. 18:45: Na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu zebrało się ok. 2 tys. osób. Tłum skanduje wulgarne hasła: "Jeb*ć PIS" czy "Jeb*ć i się nie bać".

Aktualizacja, godz. 18:20: Na placu Przyjaciół Sopotu zebrała się stosunkowo niewielka grupa protestujących. Wśród nich jest obecny prezydent miasta Jacek Karnowski. Kilkaset metrów dalej, pod kościołem św. Jerzego w Sopocie, zebrała się grupka osób, które ochraniają wejście do świątyni. Kontrmanifestanci odmawiają różaniec.Chronią wejścia do kościoła św. Jerzego w Sopocie i modlą się

Aktualizacja, godz. 18:15: Kolumna protestujących przemieszcza się właśnie ul. Śląską w Gdyni w kierunku dworca kolejowego.


Aktualizacja, godz. 18:00: Ul. Władysława IV w Gdyni została zablokowana w obu kierunkach przez protestujących.

Zablokowana Władysława IV w Gdyni

Aktualizacja, godz. 17:50: Tłum uczniów zablokował skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej z ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu. Główny trakt komunikacyjny Gdańska jest nieprzejezdny zarówno w kierunku centrum, jak i Oliwy. Na miejscu są policjanci z drogówki, którzy kierują objazdami.

Aktualizacja, godz. 17:45: Kolumna protestujących kierowców przemieszcza się w ul. Morską w Gdyni. Zamierzają dostać się na Obwodnicę Trójmiasta.

Aktualizacja, godz. 17:30: Kolumna protestujących uczniów, która wyruszyła spod gmachu Rady Miasta Gdańska, dotarła właśnie do Wrzeszcza. Uczestnicy znajdują się właśnie na al. Grunwaldzkiej przy Manahattanie. Jezdnia w kierunku Oliwy jest nieprzejezdna.Aktualizacja, godz. 17:20: Pod klubokawiarnią Ziemia przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Jaśkowa Dolina trwa już zbiórka protestujących, którzy wezmą udział w wydarzeniu pod hasłem Protest we Wrzeszczu. Wśród zebranych są osoby wyposażone w instrumenty, które rozpoczęły głośny happening.

Happening we Wrzeszczu

Aktualizacja, godz. 16:55: W Gdyni na ul. Władysława IV rozpoczął się strajk samochodowy.Aktualizacja, godz. 16:50: Grupa kierowców blokuje pas ul. Morskiej w Gdyni w kierunku Rumi, na wysokości stacji paliw BP.


Aktualizacja, godz. 16:45: Na ul. Starowiejskiej w Gdyni pojawił się tłum manifestantów.

Aktualizacja, godz. 16:18: Grupa ok. 2 tys. uczniów wyruszyła właśnie spod budynku Rady Miasta w kierunku Wrzeszcza.

Młodzież wyruszyła spod Rady Miasta Gdańska

Aktualizacja, godz. 16:13: Kolumna manifestantów, która zmierza w kierunku budynku Rady Miasta Gdańska, zablokowała Podwale Grodzkie w kierunku Oruni. To właśnie pod siedzibą miejskich rajców u zbiegu Huciska i Wałów Jagiellońskich wyznaczono miejsce zbiórki jednego z największych protestów w Gdańsku.


W środę przypada już siódmy dzień protestów, które wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Przypomnijmy, że w czwartek, 22 października, zapadło orzeczenie, zgodnie z którym aborcja w przypadku zaistnienia prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu została uznana za niezgodną z Konstytucją RP.

Wszystkie relacje z protestów w obronie praw kobietW Trójmieście zaplanowano aż 18 protestów. Pierwszy z nich odbył się jeszcze przed południem na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Ok. godz. 11 studenci zebrali się pod gmachem Biblioteki Głównej, gdzie odbył się wiec. Następnie przeszli pod nowy rektorat, a następnie się rozeszli.To niejedyny głos sprzeciwu, który wypłynął ze środowiska akademickiego. O godz. 14 rozpoczął się Strajk studentów Politechniki Gdańskiej, którzy zebrali się w parku przed budynkiem gmachu głównego. Stamtąd przemaszerowali al. Zwycięstwa na protest główny, który rozpoczął się o godz. 16 w centrum miasta.

Oprócz tego wśród dzisiejszych zgromadzeń znalazły się m.in. Gdański strajk uczniowski, który zbierze sie o godz. 16 pod Nowym Ratuszem, Rodzinny protest w Sopocie, który zbierze się o godz. 18 pod kościołem św. Jerzego czy Protest we Wrzeszczu, który zbierze się o godz. 18 o przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Jaśkowa Dolina. Warto wspomnieć, że uczestnicy ostatniego z wymienionych wydarzeń zamierzają zablokować wspomniane skrzyżowanie, na którym jego uczestnicy zamierzają tańczyć do muzyki puszczanej z pobliskiej klubokawiarni Ziemia.

Protesty, które przetaczają się przez cały kraj, koordynuje Ogólnopolski Strajk Kobiet. Podczas wtorkowej konferencji prasowej jego przedstawicielki poinformowały, że ich postulatem nie jest jednak przywrócenie dotychczas obowiązujących przepisów, ale legalizacja aborcji na życzenie. Przedstawicielki domagają się również m.in. dymisji rządu oraz twardego rozdziału kościoła od państwa.

Warto jednak pamiętać, że większość Polaków nie jest zwolennikami ani liberalizacji prawa aborcyjnego, ani jego zaostrzenia. Innymi słowy, chcieliby utrzymania przepisów regulujących aborcję w kształcie ustawy z 1993 r. Jak wynika z sondażu ośrodka badań opinii Kantar dla Gazety Wyborczej, 62 proc. naszego społeczeństwa dopuszcza aborcję tylko w określonych przypadkach. Aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży poparło tylko 22 proc. badanych. 11 proc. badanych stwierdziło, że aborcja powinna być zakazana, a 5 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 26 i 27 października, czyli już po kontrowersyjnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Nasi reporterzy transmitowali na żywo środowe, trójmiejskie protesty o prawa kobiet. Śledziliśmy manifestacje w Gdyni, Gdańsku i Sopocie między 18:30 a 19.